česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ukončení platnosti opatření omezující možnost vycestování z území ČR

Vláda České republiky rozhodla o ukončení platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR. Informujeme o podmínkách cestování.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY

Před případnou cestou do zahraničí MZV doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Současně MZV důrazně doporučuje před každou cestou do zahraničí registraci v systému DROZD.

Vláda rozšířila i okruh cizinců, kteří mohou za jasně stanovených podmínek vstoupit na území Česka. Usnesení vlády č.443 ze dne 23.4.2020 navíc dává občanům České republiky (ČR) možnost vyhnout se při návratu karanténě, pokud předloží maximálně čtyři dny starý negativní PCR test na COVID-19. U pendlerů končí povinnost vycestovat ve 14denním cyklu. Pokud pravidelně předloží negativní test, mohou cestovat za prací každý den. Informace o podmínkách vstupu do ČR naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra.

12. března 2020 vláda usnesením č. 194 vyhlásila pro území České republiky z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru /označovaný jako SARS CoV-2/ na území České republiky nouzový stav od 12. 3. 2020 od 14 hodin na dobu 30 dnů. Nouzový stav Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR prodloužila do 30. 4. 2020 a zvažuje se jeho prodloužení do 25.5.2020.

MZV ČR od počátku vyhlášení nouzového stavu doporučovalo občanům návrat ze zahraničí s využitím dostupných spojů. S ohledem na aktuální omezení letecké dopravy, uzavírání pozemních hranic doporučujeme pro přepravu do ČR využít všech dostupných možností. V případě, že se vám v těchto dnech nepodaří dopravu do ČR zajistit, kontaktujte nejdříve příslušný zastupitelský úřad ČR, případně hotlinku MZV +420 224 183 100, +420 224 183 200.

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu vstupují v platnost následující opatření uvedená v článku Otázky a odpovědi k vyhlášení nouzového stavu.


2. VSTUP NA ÚZEMÍ PERU A EKVÁDORU
 

Opatření zákazu vstupu na území Peru a Ekvádoru pro zahraniční cestovatele bez pobytového oprávnění trvá.

Obě země mají uzavřené hranice. Mezinárodní letiště obou zemí jsou rovněž uzavřená.

Ekvádor povoluje pouze repatriační lety cizinců. 


3. DOPRAVA DO ČR

MZV informuje, že k 19.4. skončila mimořádná zpoplatněná autobusová spojení pro občany, kteří se v důsledku opatření proti šíření nového koronaviru rozhodli k přepravě z různých evropských destinací zpět do ČR.

Vyzýváme občany, aby si v prvé řadě zajistili dopravu zpět do ČR individuálně. V případě, že přilétáte na letiště do Německa nebo Rakouska, můžete využít vnitrostátní komerční přepravy na hranici s ČR. Z hraničního přechodu Vám již může pomoci se zajištěním přepravy rodi...nný příslušník či osoba blízká. Máte-li rodinného příslušníka, který pro Vás může dojet na letiště v zahraničí, vztahuje se na něj výjimka pro vycestování z ČR, pokud doloží vaši letenku nebo palubní vstupenku. Možnost vnitrostátní přepravy na rakouské straně: vlakové spojení Vídeň - Gmünd/ hraniční přechod České Velenice. Možnost vnitrostátní přepravy na německé straně: vlakové spojení Mnichov (hl. nádraží) - Bayerisch Eisenstein / hraniční přechod Železná Ruda (s 1 přestupem); nebo Mnichov (hl. nádraží) - Furth im Wald / hraniční přechod Folmava (se 2 přestupy).

Od 24.3. do 19.4. je možné využít k dopravě do ČR nouzových zpoplatněných autobusových linek z Amsterdamu, Bruselu, Londýna, Paříže, Vídně, Bernu, Curychu, St. Gallen, Ženevy, Laussane, Basileje, Frankfurtu, Mnichova, Berlína, Drážďan, Haagu, Rotterdamu, Eindhovenu, Düsseldorfu, Kolína nad Rýnem, Norimberku a příležitostně i z jiných evropských destinací. Tato doprava však vzhledem k postupně se snižující poptávce končí. V případě zájmu si lze sjednat dopravu ve skupině či individuálně - za tímto účelem je možné kontaktovat dopravce RegioJetUmbrella HolidayNoblesslineUchytil a Vega Tour, kteří provozovali nouzovou zpoplatněnou přepravu.


4. VLÁDNÍ OPATŘENÍ 

Peru:

Povinná celostátní karanténa a nouzový stav do 10. května. Nouzový stav prodloužen již potřetí.

Nadále platí povinné nošení roušek na veřejných místech, totální zákaz vycházení denně od 18 do 04 hod, zákaz vycházení každou neděli a zákaz jízdy motorovými vozidly (dovoleno pouze za účelem nezbytného nákupu poptravin a léků).

Ekvádor:

Povinné nošení roušek; zákaz vycházení denně od 14h do 05h; použití osobních automobilů pouze pondělí - pátek = 1x týdně dle posledního čísla SPZ. Nouzový stav platí do odvolání.


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Peru:

Superintendencia Nacional de Migraciones - Gobierno del Perú

Ekvádor:

Vláda Ekvádoru

Ministerstvo zdravotnictví - informace o coronaviru.