česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 Peru - aktuální informace pro vstup do Peru: POVINNÁ KARANTÉNA PRO VŠECHNY PŘIJÍŽDĚJÍCÍ DO PERU

Velvyslanectví ČR v Limě informuje veřejnost o podmínkách vstupu na území Peru v souvislosti s opatřeními proti šíření Covid-19.

1. VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Informace o podmínkách vycestování z ČR můžete najít na webu MZV ČR: 

https://www.mzv.cz/jnp/cz/newsletter.html - zde se lze zaregistrovat a dostávat aktuální zprávy na mail

https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html - obecné aktuální informace k cestám do zahraničí


2. VSTUP NA ÚZEMÍ PERU:

Nouzový stav v Peru je v platnosti do 6. 3. 2021.

POVINNÁ 14 DENNÍ KARANTÉNA PRO VŠECHNY PŘIJÍŽDĚJÍCÍ DO PERU

Ministerstvo zahraničních věcí Peru zavedlo nová opatření v boji proto koronaviru týkající se vstupu na území Peru. 

Od 4. 1. 2021 se musí všichni peruánští občané, rezidentní cizinci i všichni ostatní cestující z ciziny podrobit povinné karanténě po dobu čtrnácti kalendářních dnů počítaných ode dne příjezdu na území Peru, a to bez ohledu na zemi, ze které přijíždějí. Karanténu lze uskutečnit u cestujícího doma, ve sportovní vesnici Panamerických her nebo v jiném dočasném izolačním středisku či ubytovacím zařízení, vždy však po předchozí koordinaci s hygienickým úřadem Peru.

Článek 2, odst. 2 Vládního nařízení Peru uvádí, že osoby, jejichž výsledek testu bude pozitivní, vykonají povinnou 14 denní karanténu v Panamerické sportovní vesnici či jiném dočasném izolačním středisku.

Existuje ovšem možnost molekulárního testu po 6 dnech od příletu; pokud vyjde negativní, dotyčný nemusí absolvovat zbytek karantény. 

Pokud dotyčný cestuje z Limy do nějakého jiného regionu v Peru, je možné vykonat karanténu tam. Na letišti vyplní formulář, kde uvede přesnou adresu, na níž bude karanténu vykonávat. Je možné, že ho tam bude peruánská policie kontrolovat. Vždy pomáhá předem zakoupená letenka/jízdenka rovnou do cílové stanice. 

MZV Peru rovněž připomíná, že všechny požadavky, které byly pro vstup do Peru stanoveny dříve, zůstávají nadále v platnosti. Jedná se o negativní výsledek molekulárního nebo antigenního testu do 72 hodin před cestou nebo potvrzení o epidemiologické nezávadnosti, čestné prohlášení, použití masky a obličejového štítu.

Nově zavedená norma neobsahuje výjimky a tato opatření jsou povinná pro všechny cestující. 

Tyto informace jsou rovněž dostupné na Facebooku Lima Airport Partners, koncesní společnosti mezinárodního letiště Jorge Chávez: https://www.facebook.com/1455843647992437/posts/2833374780239310/

Cestující, kteří opouštějí Peru, a ti, kteří vstupují do země, musí leteckým společnostem předložit negativní výsledek molekulárního testu Covid-19, který byl proveden nejméně 72 hodin před cestou. Takový diagnostický test je třeba předložit při nástupu cesty. Pokud je však zjištěna osoba s příznaky Covid-19, jako je horečka, bude zabráněno jejímu vstupu na letiště a bude okamžitě odeslána ke zdravotnímu klinickému vyšetření. Je třeba poznamenat, že personál letiště kontroluje zaznamenávání tělesné teploty cestujících u vchodů do terminálů.

Cestující rovněž musí do 72 hodin před cestou vyplnit online formulář „Elektronické zdravotní prohlášení a závazek izolovat nebo umístit cestujícího do karantény“, který je umístěn na webových stránkách Národní dozorčí rady pro Migrační záležitosti (https://e-notificacion.migraciones.gob.pe/dj-salud/), jehož cílem je monitoring po skončení cesty zdravotnickými úřady.

Kromě toho, jak je obvyklé vzhledem ke zdravotní situaci, musí cestující během pobytu na letišti také udržovat sociální odstup, neustále mít nasazenou roušku a obličejový štít, dodržovat pravidla neustálé hygieny a vyhýbat se pojídání jídla nebo nápojů uvnitř letadel, stejně jako pohybu v něm.

ZASTAVENÍ LETŮ Z EVROPY

Od 6. 1. 2021 na základě rozhodnutí Ministerstva dopravy Peru jsou lety z Evropy do Peru do 31. 1. 2021 zastaveny. To se týká letů trvajících déle než 8 hodin. Do Peru je tedy možné z Evropy cestovat, pouze jinou (náročnější) cestou než přímými 12-hodinovými lety např. z Amsterodamu. Funguje spojení např. přes Panamu a Sao Paulo. Tato restrikce se týká pouze letů z Evropy do Peru. Cesty opačným směrem fungují pravidelně (KLM i AF). 

3. DOPRAVA:

Je obnovena vnitrostátní letecká doprava. Pozemní doprava mezi jednotlivými provinciemi v Peru je také postupně uvolňována.

Všude platí přísné hygienické protokoly. Během cesty všude platí povinnost nasazené roušky a obličejového štítu.


4. OPATŘENÍ:

Regiony Peru jsou rozděleny do 3 skupin dle závažnosti situace:

1) Velmi vážná situace
Regiony: Áncash, Ica, Junín, Lambayeque, Piura, Tacna, regiony Limy
- zákaz jízdy autem a vycházek v neděli 
- kapacita ve fitness a kulturních centrech: 20%
- kapacita v obchodech: 30%
- kapacita v restauracích: 40%
- zákaz vycházení: 19.00- 04 hod 

2) Vážná situace
Regiony: hl. město Lima a Callao, Arequipa, Apurímac, Cajamarca, Huánuco, La Libertad, Madre de Dios, Pasco, Moquegua, Tumbes
- zákaz jízdy autem v neděli 
- kapacita ve fitness a kulturních centrech: 30%
- kapacita v obchodech: 40%
- kapacita v restauracích: 50%
- zákaz vycházení: 21.00- 04 hod 

3) Umírněná situace
Regiony: Amazonas, Ayacucho, Huancavelica, Loreto, San Martín, Ucayali 
- v neděli bez omezení  
- kapacita ve fitness a kulturních centrech: 40%
- kapacita v obchodech: 50%
- kapacita v restauracích: 60%
- zákaz vycházení: 23.00- 04 hod 

Dříve zavedená opatření platí nadále:
- jsou otevřena kina, divadla, herny, sportovní centra a zábavní podniky, nákupní centra, parky, banky - vše od 15. 1. s upravenou kapacitou (viz výše)
- obnoven vnitrostátní turismus
- zákaz rodinných a společenských oslav  
- povinné nošení roušek na veřejnosti a zachovávání sociálního odstupu na 1,5 metru
- zavřeny pláže od čtvrtka do neděle


5. ODKAZY NA MÍSTNÍ INSTITUCE:

Veškeré vládní informace ke Covid-19 v Peru lze nalézt na webové stránce:

https://www.gob.pe/institucion/pcm/informes-publicaciones/686959-acciones-del-gobierno-frente-al-covid-19-15-06-2020