česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: mzv
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Upozornění pro cestovatele - byl opětovně prodloužen stav bezpečnostní nouze v oblastech Lima a Callao - Prodlouženo 4. května 2022 o 45 dní

ZÚ Lima upozorňuje české občany cestující do Peru konkrétně do Limy a Callao, na rizika spjatá s vysokou kriminální činností organizovaných skupin a pouličních gangů. Vláda Peru dne 3. února 2022 vyhlásila bezpečnostní stav nouze v Limě a Callao na 45 dní a nasazuje armádu na pomoc policii.

Stav nouze byl opětovně (již po druhé) prodloužen dne 4. května o dalších 45 dní.

Doporučujeme vyhýbat se opuštěným místům, omezit pohyb venku v nočních hodinách a nenosit s sebou cennosti, velké částky v hotovosti ani originály cestovních dokladů.

Bezpečnostní situace v Peru se v posledních měsících prudce zhoršila. Zejména hlavní město Lima a přilehlé Callao v posledních týdnech zaznamenaly silný nárůst kriminality.

Jedná se nejen o loupeživá přepadení, ale hlavně o nájemné vraždy, k nimž dochází zejména při vyřizování účtů kriminálních gangů v průmyslovém Callao a v chudších okrajových částech Limy.

Situaci nemá zcela pod kontrolu státní ani městká policie, a proto vláda od 27. ledna 2022 vyhlásila stav bezpečnostní nouze na 45 dní. Tento krok s sebou přináší nejen umístění armády do ulic, ale ve stavu nouze jsou omezeny i některé základní svobody občanů. Díky nelepšící situaci je pravděpodobné, že stav bude prodloužen na další období.

V případě nouze kontaktujte nouzovou linku ZÚ Lima +51 998 736 567