česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Lima
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec P. Bechný navštívil město Pucallpa, region Ucayali

Návštěva se uskutečnila v rámci společné mise velvyslanců EU, která se konala ve dnech 13.–16. 6. 2017. Cílem návštěvy bylo seznámit se s problematikou ilegální těžby dřeva, odlesňování a rozvoje udržitelného lesnictví a zemědělství v dané oblasti.  Program byl připraven Delegací EU a díky německé agentuře GIZ, která v oblasti realizuje celou řadu rozvojových projektů.

Region Ucayali je nejvýznamnější peruánský region v oblasti Amazonie. Rozlohou zaujímá pouze 8 %, ale jeho význam spočívá především v tom, že 70 % rozlohy představuje zalesněné území a 12 % chráněné oblasti. V regionu žije velký počet místních komunit. Hlavní ekonomickou aktivitou je rozvoj lesního a dřevozpracujícího průmyslu a zemědělské aktivity. V regionu existují také koncese na těžbu plynu a ropy.

Velvyslanci EU absolvovali v rámci programu setkání s místními autoritami – starostou Pucallpy A. Marinem a guvernérem Ucayali M. Gambinim. Oba představitelé konstatovali, že ilegální těžba je na ústupu, neboť byly přijaty nové zákony, které tyto praktiky tvrdě postihují. Někde se ještě nedaří jejich aplikace, ale tendence směřuje k postupnému omezování této těžby.

V další části programu velvyslanci navštívili Centrum inovace výroby a transferu technologií v lesnictví (CITE Forestal), pilařské závody Los Angeles a Valentina & Nathaly S.A.C. a dřevařskou společnost Maquiwood S.A.C.

Společně s ministryní životního prostředí Peru Elsou Galarza se zúčastnili slavnostního otevření kanceláře SERNANP v Ucayali. V oblasti Ucayali fungují 4 národní parky – Purus, Alto Purus, Sierra del Divisor a El Sira. Nová regionální kancelář má přispět k celkovému zlepšení ochrany těchto národních parků, neboť kontrola bude díky nové kanceláři lépe organizována a koordinována.

Delegaci doprovázel finský experti M. Kanninen, který přednesl přednášku na téma „Udržitelný způsob rozvoje lesního hospodářství v peruánské Amazonii: výzvy a možnosti“. Poukázal na rozvoj lesního hospodářství v různých zemích, vysvětlil pozitivní a negativní zkušenosti s cílem doporučit nejvhodnější způsob pro peruánskou Amazonii.  Zdůraznil, že 60 % peruánské rozlohy tvoří lesy a Amazonie, nicméně lesnímu hospodářství není věnována dostatečná pozornost - podílí se na tvorbě HDP pouze 0,9 %.   

Na závěr se konala návštěva indiánské komunity Shipibo-Conibo „Santa Teresita“ v okolí Pucallpy. Komunita Santa Teresita je modelovou komunitou, která se potýká se všemi aktuálními problémy - nedokončené právní vztahy k půdě, pokusy o ilegální těžbu dřeva na území komunity, nové vládní projekty zasahující do práv komunity, nedodržování zákona o předběžné konzultaci místních komunit před rozhodováním o nových projektech atd. Proběhla diskuze s členy Rady a byly převzaty petice proti výstavbě silnice přes národní park Alto Purus a také další požadavky komunity. Velvyslanci předali materiální pomoc místní škole.

 

Reunión con el Gobernador Gambini Rupay

Setkání s guvernérem Gambini Rupay

Visita a CITE Forestal

Návštěva CITE Forestal

Zona de aserraderos informales en Pucallpa

Oblast neformálních pilařských závorů

Aserradero informal

Neformální pila

Inversiones Valentina & Nathaly S.A.C.

Inversiones Valentina & Nathaly S.A.C.

Inversiones Valentina & Nathaly S.A.C.

Inversiones Valentina & Nathaly S.A.C.

Maquiwood S.A.C.

Maquiwood S.A.C.

Maquiwood S.A.C.

Maquiwood S.A.C.

Inauguración Sernanp

Inaugurace kanceláře Sernanp

Visita a la comunidad Santa Teresita de Cashibococha

Návštěva komunity Santa Teresita de Cashibococha