česky  español 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví ČR v Peru uctilo pod Huascaránem památku české horolezecké expedice tragicky zahynulé přesně před 50 lety

V neděli 31. 5. 2020 si ČR a Peru společně připomněly 50 let od mohutného zemětřesení v Andách a vzdaly hold obětem, mezi nimiž byla i kompletně celá česká horolezecká expedice. 

Vzpomínkové akce u příležitosti 50 let od tragického zemětřesení v Yungay, region Áncash, během něhož tragicky zahynula 14 členná horolezecká expedice (patnáctý člen Ivan Bortel nešťastnou náhodou zemřel dva týdny předtím), měly mít daleko větší rozměr a k připomenutí této smutné události mělo velvyslanectví připraveno bohatý kulturní i pietní program, a to jak v Limě, tak ve městech Yungay a Huaraz. Bohužel z důvodu koronavirové krize žádné z těchto akcí nemohly být realizovány.

I přesto si obě země smutné výročí v omezené podobě společně připomněly.

Velvyslanec Michal Sedláček a konzulka Jana Dušková se osobně zúčastnili vzpomínkových akcí jak v samotném Národním parku Huascarán, tak v Huarazu, městě tvrdě poznamenaném zemětřesením. U památníku české expedice u jezera Llanganuco přímo na úpatí nejvyšší hory Peru, Huascaránu, zástupci velvyslanectví připomněli za celou Českou republiku památku zesnulých českých horolezců, položili u něj květiny a připevnili na památník novou pamětní desku. Velvyslanectví ČR v Peru tak důstojně připomnělo největší horolezeckou tragédii v dějinách České republiky i Československa.

Ve městě Huaraz byly vzpomínkové akce silně omezeny v důsledku opatření kvůli pandemii COVID-19. Přesto nakonec byla zachována dopolední část programu, která se skládala ze mše v katedrále a pietního aktu na hlavním náměstí. Těchto vzpomínkových akcí se zúčastnili rovněž prezident Peru Martín Vizcarra, ministr zdravotnictví Víctor Zamora, ministr vnitra Gastón Rodríguez, guvernér regionu Ancash Juan Carlos Morillo, starosta města Huaraz Rori Mautino Ángeles a další reprezentanti města Huaraz.  

Velvyslanec Michal Sedláček při vzpomínkové akci společně s reprezentanty města Huaraz slavnostně vytáhl vlajku města na půl žerdi před radnicí a vystoupil s krátkým projevem těsně před projevem prezidenta Vizcarry. Na závěr akce velvyslanec osobně předal prezidentu Vizcarrovi stříbrnou pamětní medaili, kterou velvyslanectví ČR v Peru nechalo vyhotovit v České mincovně. Medaile byly předány rovněž guvernérovi regionu Ancash a starostovi města Huaraz. 

Další část programu byla přenesena do virtuální podoby, do něhož zástupci velvyslanectví předem nahráli slavnostní zdravice.

Česká republika zastoupena velvyslanectvím byla jediným zvláštním hostem a jedinou cizí zemí přítomnou na vzpomínkové akci v Huarazu navzdory koronavirové krizi, čímž dokládá, jak hluboký význam tragédie českých horolezců pro ni má.  

O tom, jak mimořádný význam událostem z roku 1970 přikládá samotné Peru, svědčí osobní přítomnost prezidenta republiky Vizcarry a jeho ministrů.

Velvyslanectví ČR v Peru věří, že vzpomínkové akce ve svém původním plánu bude moci realizovat v budoucnu a vyjadřuje hlubokou poctu všem obětem ničivého zemětřesení a jejich rodinám.  

Památník české expedice pod Huascaránem

Památník české expedice pod Huascaránem

Velvyslanec Michal Sedláček u památníku

Velvyslanec Michal Sedláček u památníku

Projev velvyslance Michala Sedláčka v Huarazu

Projev velvyslance Michala Sedláčka v Huarazu

Velvyslanec předává pamětní medaili prezidentovi Peru

Velvyslanec předává pamětní medaili prezidentovi Peru

Konzulka Jana Dušková se zastupitelkou města Huaraz

Konzulka Jana Dušková se zastupitelkou města Huaraz

"Svaté pole" v Yungay pod Huascaránem

"Svaté pole" v Yungay pod Huascaránem

Z Huarazu poskytla Jana Dušková živě rozhovor o české expedici pro peruánskou TV Canal N

Z Huarazu poskytla Jana Dušková živě rozhovor o české expedici pro peruánskou TV Canal N