česky  español 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Limě
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví ČR v Peru připomnělo 30. výročí Sametové revoluce za přítomnosti jednoho z jejích přímých účastníků

Velvyslanectví ČR v Peru uspořádalo poslední ze série akcí k připomenutí 30. výročí Sametové revoluce a pádu komunismu - besedu doprovázenou promítáním výstavy Havel v kostce a tištěnou expozicí „1989 – Sametová revoluce“. Diskuse byla mimořádně obohacena o osobní svědectví velvyslance Michala Sedláčka, který se jako jeden z vůdců studentské organizace na demonstracích za svobodu v r. 1989 aktivně podílel.
 

Pozvaní hosté z řad zástupců peruánských institucí, členů diplomatického sboru a krajanů – z nichž někteří kvůli bývalému režimu emigrovali právě do Peru – připomněli důležitost zachování tohoto odkazu pro budoucí generace. Diskuse také přirozeně nabídla paralelu s aktuálními protesty v mnoha zemích Latinské Ameriky či s dlouhodobě autoritativními režimy na Kubě a Venezuele.

Díky tomu, že velvyslanec Michal Sedláček byl jedním z účastníků tehdejších demonstrací a zastupoval studenty i při jednáních s představiteli bývalého režimu, měli posluchači naprosto unikátní možnost získat nevšední pohled do zákulisí listopadových událostí r. 1989. Beseda byla obohacena o promítání virtuální výstavy „Havel v kostce“ i tištěnou expozici „1989 – Sametová revoluce“. Velvyslanec také poskytl několik svých osobních fotografií a videí z té doby.

Debatu moderovala zástupkyně velvyslance Jana Dušková.

Velvyslanectví ČR v Peru besedou na rezidenci velvyslance dne 3. 12. 2019 završilo sérii různorodých akcí zorganizovaných během podzimu v Peru a Ekvádoru k 30. výročí Sametové revoluce a připomenutí odkazu Václava Havla.

Akce posílila obraz ČR jako demokratického státu s vyvinutou občanskou společností a silně zakořeněnou touhou po svobodě a respektu vůči lidským právům. Současný kontext nepokojů v Latinské Americe a pokračující politická krize ve Venezuele přitom dodávají Sametové revoluci nový, aktuální rozměr. Je proto symbolické, že právě letos se ČR aktivně angažuje v humanitární pomoci Venezuele, včetně podpory venezuelských uprchlíků v Peru a Kolumbii.
 

Beseda k 30. výročí Sametové revoluce a pádu komunismu

Beseda k 30. výročí Sametové revoluce a pádu komunismu

Hovoří Michal Sedláček. Moderuje Jana Dušková

Hovoří Michal Sedláček. Moderuje Jana Dušková

Debata

Debata

Debata

Debata

Velvyslanci

Velvyslanci