português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Frantisek Fleisman
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lékaři a firmy z České republiky na vědecké konferenci v Portu

Dne 20. 4. 2018 se v nemocnici Prelada v Portu uskutečnila vědecká konference s názvem „Vědecký den ortopedie Santa Casa da Misericordia do Porto a České republiky“, kterou v rámci projektů ekonomické diplomacie uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Lisabonu ve spolupráci se zřizovatelem nemocnice Prelada, charitativní organizací Santa Casa de Misericordia Porto.

Konference byla vyústěním spolupráce navázané během incomingové mise portugalských partnerů z oblasti zdravotnictví do České republiky, která se jako projekt ekonomické diplomacie uskutečnila v září 2017 a které se účastnilo i vedení Santa Casa da Misericordia. Cílem konference bylo sdílet zkušenosti českých ortopedů a traumatologů s jejich portugalskými protějšky, a to zejména co se týče vývoje a užívání českých specializovaných výrobků z oblasti ortopedie a traumatologie. Konference se zúčastnili i obchodní zástupci českých firem BEZNOSKA s.r.o. a MEDIN a.s., které své produkty představily portugalským partnerům i prostřednictvím vzorků.

Na slavnostním zahájení konference vystoupil prezident Santa Casa de Misericordia José Tavares, který vyzvedl důležitost mezinárodní spolupráce zejména mezi zeměmi Evropské unie, tedy včetně Portugalska a České republiky. V podobném duchu promluvil i velvyslanec České republiky v Portugalsku Petr Šelepa. „Spolupráce obou zemí v oblasti zdravotnictví má velký potenciál a její důležitou součástí je i studium velkého množství portugalských studentů na českých lékařských fakultách“, zdůraznil ve svém projevu český velvyslanec.

Své zkušenosti v oblasti totálních kloubních náhrad kolena a kyčle na konferenci prezentovali MUDr. Radovan Kubeš z nemocnice Na Homolce a MUDr. Tomáš Tomáš, přednosta kliniky Sv. Anny v Brně. O zlomeninách distálního rádia a vývoje speciální destičky pro jejich léčku ve spolupráci se společností MEDIN a.s. pak hovořil MUDr. Petr Toufar z Traumacentra českobudějovické nemocnice. Za portugalskou stranu vystoupilo s příspěvky pět lékařů, včetně ředitele oddělení ortopedie nemocnice Prelada Dr. Rosmaninho Seabra. Konferenci uzavřel společenských podnik organizovaný portugalskou stranou, který umožnil hlubší diskuzi ohledně práce portugalských a českých lékařů a navázání osobních kontaktů mezi zúčastněnými.

České zdravotnické výrobky musí v konkurenci produktů zavedených a často mnohem větších zahraničních firem přesvědčit svou kvalitou a výhodnou cenou nejen nákupčí nemocnic, ale zejména samotné uživatele z řad lékařů. Proběhlá konference  a výměna zkušeností přímo mezi lékaři umožnily lepší poznání produktů českých firem ze strany portugalských lékařů a posílily jejich potenciál etablovat se na portugalském trhu. Navázané kontakty mezi partnery budou pokračovat a v následujících měsících by měli Českou republiku navštívit portugalští lékaři. Nemocnice Prelada rovněž vyjádřila zájem o stáže českých lékařů, což nalezlo příznivou odezvu ze strany zástupců českých nemocnic.

František Fleišman, vedoucí obchodně-ekonomického úseku Velvyslanectví České republiky v Lisabonu

Galerie


Prelada