português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Lisabon
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální opatření v Portugalsku v souvislosti v bojem proti koronaviru

V kontinentálním Portugalsku  platí po ukončení nouzového stavu tzv. stav kalamity. Pandemická opatření v Portugalsku aktuálně platná po postupném rozvolňování opatření naleznete níže.

Je povinné užívání roušek na veřejnosti všude tam, kde není možno dodržovat rozestupy dle doporučení Ministerstva zdravotnictví Portugalska. Výjimku z povinnosti mají členové stejné domácnosti, pokud se zdržují v dostatečné vzdálenosti od ostatních lidí. Užívání roušek také není povinné např. při praktikování sportovních aktivit (běh, jízda na kole apod.). Opatření se vztahuje na všechny osoby starší 10 let. Regionální vlády na Madeiře a na Azorských ostrovech mají možnost opatření stanovená zákonem přizpůsobit aktuálním místním podmínkám.

Aktuální opatření: s ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci v metropolitní zóně Lisabonu jsou s platností od 15 hodin dne 18. června do 06:00 hodin 21. června zakázány přejezdy do a z této zóny do dalších okresů Portugalska. Opatření by se neměla dotknout nezbytných cest, t.j. cest za účelem výkonu práce či přejezdu na/z mezinárodní letiště v Lisabonu.

Další podmínky jsou nastaveny podle aktuální epidemiolotické situace v jednotlivých okresech.

 V regionech, kde je v platnosti 4. fáze rozvolňování (zavedená dne 1. května 2021) platí :
- restaurace, kavárny apod. mohou být otevřeny do 22:30 hod. (max. 6 lidí u stolu uvnitř a 10 lidí na zahrádce), po 21:00 hod. prodej alkoholu pouze k jídlu;
- obchody mohou mít otevřeno do 21:00 hod. ve všední dny a do 19:00 hod. během víkendů a svátků, zůstává limit 5 zákazníků na 100 m2 prodejní plochy;
- povoleny všechny sportovní disciplíny ve vnitřních i vnějších prostorech;
- v posilovnách mohou být provozovány skupinové lekce;
- svatby a křtiny se sníženým počtem účastníků na 50 % kapacity prostoru.

Výše uvedené platí pro celou zónu Lisabonu a okresy Braga, Odemira a Vale de Cambra.

Větší část kontinentálního Portugalska  postoupila do 5.  fáze, kde platí:

- restaurace, kavárny apod. otevřeny do 01:00 hod., poslední zákazník vpuštěn do 00:00 hod.;
- zrušení omezení provozní doby maloobchodu;
- v MHD může být obsazeno do  100 % míst k sezení a 2/3 míst k stání;
- kulturní akce mohou být do půlnoci, podmínkou je zaplnění do 50 % kapacity sálu;;
- sportovní akce povoleny s kapacitou obecenstva sníženou na 33 %.

Evaluace epidemiologické situace je prováděna jednou týdně, v okresech, kde se epidemická situace nevyvíjí zcela příznivě, jsou ponechávána přísnější opatření odpovídající předchozím fázím rozvolňování. V případě zhoršení situace v některém okrese může být tento kdykoliv navrácen do stavu přísnějších opatření dle fází předchozích. Aktuální zařazení jednotlivých okresů a detailní podmínky a omezení v jednotlivých kategoriích okresů v anglickém a portugalském jazyce lze ověřit na těchto webových stránkách.