português  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Lisabon
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nová opatření v Portugalsku v souvislosti v bojem proti koronaviru - nouzový stav od 9. listopadu 2020

V souvislosti s rostoucím počtem případů nákazy Covid-19 a tlakem na síť zdravotnických zařízení platí v Portugalsku od 9. 11. 2020 nouzový stav. Hlavní opatření naleznete níže.

Od 28. 10. 2020 je povinné užívání roušek na veřejnosti všude tam, kde není možno dodržovat rozestupy dle doporučení Ministerstva zdravotnictví Portugalska. Výjimku z povinnosti mají členové stejné domácnosti, pokud se zdržují v dostatečné vzdálenosti od ostatních lidí. Užívání roušek také není povinné např. při praktikování sportovních aktivit (běh, jízda na kole apod.). Opatření se vztahuje na všechny osoby starší 10 let po dobu 70 dní (s možností prodloužení). Za nedodržování opatření budou moci pořádkové složky udělit pokuty ve výši od 100 do 500 EUR. Regionální vlády na Madeiře a na Azorských ostrovech mají možnost opatření stanovená zákonem přizpůsobit aktuálním místním podmínkám.

Od 9. 11. 2020 je vyhlášen nouzový stav, který je platný (prozatím) do 8. 12.  2020. Níže uvádíme soubor opatření, která jej doprovází, zvýrazněně pak ta opatření, která se zejména mohou týkat i krátkodobě pobývajících českých občanů:

1) Měření tělesné teploty na pracovištích, ve školách a vzdělávacích zařízeních, v hromadné dopravě, komerčních kulturních a sportovních zařízeních.

2) Diagnostické testy ve zdravotnických zařízeních, domovech pro seniory, vzdělávacích zařízeních, při vstupu a opuštění kontinentálního Portugalska letecky nebo po moři, dále ve věznicích a případně na jiných místech dle doporučení a rozhodnutí organu ochrany veřejného zdraví. Premiér A. Costa upřesnil, že jedním z opatření je "možnost provádění diagnostických testů přímo v prostoru institucí", konkrétně rychlejšími antigenními testy. Velvyslanectví ČR v Lisabonu se nedomnívá, že se bude jednat o plošné testování všech pasažérů, nicméně testy mohou být portugalskými orgány nařízeny na místě (např. po příletu) a namátkově.

3) Vláda rozhodne o využití soukromých zdravotnických a sociálních zařízení k účelu hospitalizace pacientů v případě přetížení kapacit státního zdravotního systému.

4) Mobilizace lidských zdrojů za účelem posílení testovacích kapacit (vč. státních zaměstnanců na home office).

5) Zákaz vycházení v nejpostiženějších okresech včetně Lisabonu a Porto mezi 23h a 5h v pracovních dnech. V denních hodinách zůstává v platnosti zákaz vycházení s výjimkou nezbytných cest, tedy cesty do práce/do školy, za účelem návštěvy lékaře, nákupu, péče o rodinné příslušníky atp.

6) Omezení vycházení v  nejpostiženějších okresech včetně Lisabonu a Porto mezi 13h a 5h o víkendech. Všechny obchody ve zmiňovaných okresech mají povinnost zavřít ve 13h a restaurace mohou fungovat pouze v režimu takeaway a rozvozu. Služba takeaway však může být k dispozici také pouze do 13h. Stejná omezení platí pro dny pracovního klidu, kterými jsou úterý 1. 12. a 8. 12. Ve dnech 30. 11. a 7. 12. (pondělí mezi víkendy a dny pracovního klidu) platí zákaz vycházení od 15 hodin. Předseda vlády A. Costa uvedl, že nedodržování zákazu vycházení nebude považováno za porušení zákona, ale ujistil, že občané, kteří zákaz nedodrží, budou pořádkovými jednotkami odvedeni do svých domovů.

7) Zákaz pohybu/cestování mezi okresy ve dvou nastávajících prodloužených víkendech, t.j. od pátku 27. 11. od 23 hodin do středy 2. 12. do 5 hodin a od pátku 4. 12. od 23 hodin do středy 9. 12. do 5 hodin. 

Zařazení jednotlivých okresů  (seznamy okresů s vysokým rizikem jsou aktualizovány každých 14 dní) lze ověřit na této mapě. Na seznamu nejpostiženějších okresů se nacházejí všechny okresy označené červenou nebo růžovou barvou.