česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální návštěva předsedy vlády ČR B. Sobotky ve Slovinsku

Ve dnech 13. – 14. 4. 2015 se ve Slovinsku po sedmileté přestávce uskutečnila oficiální návštěva předsedy vlády České republiky Bohuslava Sobotky s chotí. Návštěva se realizovala na základě pozvání předsedy vlády Slovinské republiky Mira Cerara. Během dvoudenního programu proběhla jednání českého premiéra s jeho slovinským protějškem Miro Cerarem, prezidentem Slovinské republiky Borutem Pahorem, předsedou Národního shromáždění Slovinské republiky Milanem Brglezem, ministrem zahraničních věcí Slovinské republiky Karlem Erjavcem a  ministrem infrastruktury Peterem Gašperšičem. Premiéra Sobotku kromě oficiální delegace doprovázela i skupina českých podnikatelů, kteří se zúčastnili Business fóra, organizovaného Hospodářskou komorou Slovinské republiky a Svazem průmyslu a dopravy České republiky ve spolupráci se ZÚ Lublaň. Čeští podnikatelé rovněž navštívili přístav Koper, kde jednali s managementem přístavu.

K připomenutí 100. výročí Sočské fronty a 70. výročí konce 2.světové války premiér Sobotka spolu s ministrem zahraničních věcí Slovinské republiky K. Erjavcem a náčelníkem Generálního štábu Slovinské armády genmjr. Andrejem Ostermanem slavnostně zahájili českou výstavu „Fotografové války“ v prostorách Vojenského muzea v Pivce.

Členy oficiální delegace českého premiéra ve Slovinsku byli PhDr. Věra Zemanová – velvyslankyně ČR, Ing. Martin Tlapa, MBA - náměstek   ministra zahraničních věcí ČR, JUDr Martin Pros, Ph.D. - náměstek ministra financí ČR, Ing. Vladimír Bärtl - náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR, PhDr. Běla Hejná - ředitelka sekce kabinetu předsedy vlády, MgA. Martin Ayrer - ředitel odboru komunikace a tiskový mluvčí, Mgr. Barbora Loudová - ředitelka odboru protokolu a zahraničních vztahů Úřadu vlády ČR.

Návštěva premiéra Sobotky ve Slovinsku potvrdila dosavadní vysokou úroveň bilaterálních styků ČR a Slovinska jak v politické, ekonomické tak i kulturní oblasti. Na všech jednáních byly kladně hodnoceny nejen historicko-kulturní vztahy, ale zejména možnosti dalšího rozvoje hospodářské spolupráce ve středoevropském regionu, koordinace postojů v rámci EU, jakož i prohlubování kontaktů a spolupráce Slovinska s V4 na projektech oboustranného zájmu.