česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Archiv ZÚ Lublaň
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká chata ve Slovinsku oslavila 120. narozeniny

V roce 2020 uplynulo kulaté výročí horské chaty, o jejíž založení se před 120 lety zasloužili čeští alpinisté. Chata je příznačně pojmenovaná po svých zakladatelích „česká“ a patří mezi nejvýraznější stopy česko-slovinské spolupráce a česko-slovinských vztahů. Ve Slovinsku Českou chatu rozpoznáte pod slovinským názvem Češka koča.

Česká chata, nebo Češka koča, se nachází na severu Slovinska v Kamnických a Savinjských Alpách. Chata je umístěna v nadmořské výšce 1542 m, odkud nabízí krásné výhledy na místní dvoutisícovky (jmenujme alespoň nejvyšší vrchol Grintovec), ale také na malebné údolí Ravenska Kočna, které se nachází v oblíbené turistické oblasti Jezerska, kde začíná řada horských turistických výšlapů.

Českou chatu založili čeští alpinisté, kteří navázali úzkou spolupráci se slovinskými horolezci v dobách Rakousko-Uherska a kteří se na území Čech začali sdružovat na půdě české pobočky Slovinského horského sdružení (Slovensko planinarsko društvo). Slavnostní otevření České chaty v Kamnických a Savinjských Alpách je hmatatelným vyústěním fungující česko-slovinské spolupráce a svědčí o dobrých vztazích mezi českými a slovinskými horolezci v tehdejší době . Česká chata byla oficiálně otevřena dne 26. července 1900.

Česká chata nepřipomíná českou kulturu pouze svým názvem. Specifickým znakem je také to, že stavba nese dobové prvky české lidové architektury. Česká chata byla od svého vzniku několikrát opravována, jednalo se však pouze o nezbytné opravy, které neznamenaly podstatný zásah do celkového pojetí stavby. Většina vnějších i vnitřních prvků se tak zachovala v původním stavu až do dnešních dnů.

Česká chata je dostupná po vysokohorských turistických cestách. Výšlap z oblasti Jezersko trvá přibližně 1,5 – 2 hod. Na Českou chatu vede také zajištěná cesta (via ferrata), která patří mezi technicky náročné cesty a méně zkušeným zájemcům se doporučuje ji absolvovat v doprovodu zkušeného alpinisty.