česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

František V. Foit, český sochař, etnograf, cestovatel po Africe a jeho sbírky v Muzeu Velenje

František Vladimír Foit (1900, Tábor -1971, Celje) byl český sochař, etnograf a cestovatel, narozen v Táboře, v rodině místního sochaře Ferdinanda Foita. Jeho život je však nerozlučně spjat s Vysočinou a zejména s Afrikou, kam se opakovaně vydával na objevitelské výpravy společně se svojí ženou Irenou. Na sklonku života se usadil v Jugoslávii, v dnešním Slovinsku. Tragická nehoda v roce 1971 předčasně ukončila jeho život.
 

Cesty Františka V. Foita do Afriky a cesta do Jugoslávie

František V. Foit podnikl svoji první cestu do Afriky s dr. Jiřím Baumem, českým zoologem, cestovatelem a spisovatelem v dubnu 1931. Cestovali speciálně upraveným vozem Tatra 12 napříč Afrikou, po ose Egypt, Súdán, Chartúm a dále do Ugandy, Nairobi a Keni. Úspěšnou cestu ukončili v prosinci téhož roku a o svých dobrodružstvích natočili  film s názvem „K mysu dobré naděje“, který vstoupil do kin v roce 1933.

Na svoji druhou africkou výpravu odcestoval Foit společně s manželkou Irenou v roce 1947. Cílem cesty bylo studium tamějších kultur a sběr etnografického materiálu pro Náprstkovo muzeum v Praze. V průběhu druhé cesty po Africe ovšem došlo v tehdejším Československu k politickým změnám a manželé Foitovi byli nuceni zůstat v Africe do roku 1971. Foit se usadil v Nairobi, kde s později stal profesorem na Kenyatta College.

V Československu mezitím proběhlo znárodnění rodinného podniků manželů Foitových, zrušen byl i ateliér v Doupí na Vysočině. V 70. letech se manželé Foitovi měli usídlit v tehdejší Jugoslávii, v dnešním Slovinsku. Naneštěstí František Foit v roce 1971 tragicky předčasně zemřel při automobilové nehodě.  

Foit během svého života nastřádal řadu artefaktů z cest po Africe. V současné době jsou Foitovy sbírky uchovávány částečně v České republice, částečně ve Slovinsku. Hrdličkovo muzeum člověka UK v Praze spravuje ojedinělou kolekci antropologických typů Afričanů. Náprstkovo muzeum disponuje více než 900 etnografických předmětů. Pobočka Muzea Vysočiny v Telči vlastní kolekci grafik z Foitovy pozůstalosti a část jeho sochařské tvorby z 30. a 40. let.

Ve Slovinsku o odkaz Fratiška V. Foita pečuje Muzeum Velenje.

 

Galerie