česky  english 

rozšířené vyhledávání

České stopy ve Slovinsku

Velvyslanectví České republiky v Lublani pátrá po aktivitách českých krajanů, kteří působili na území dnešního Slovinska.

Smyslem této rubriky - v níž budou postupně uveřejňovány portréty českých osobností, které zanechaly na území Slovinska umělecký, vědecký nebo jiný odkaz a které vstoupily do povědomí (nejen) slovinské společnosti - je připomenout české stopy ve Slovinsku a udržovat dílo českých krajanů v živé paměti.

České velvyslanectví v Lublani uvítá jakékoliv tipy ze strany široké veřejnosti na rozšíření této rubriky. Své náměty můžete zasílat na email veronika_benesova@mzv.cz nebo sdělit na telefonním čísle +386 1 420 24 64.

Český profesor techniky Alois Král ve Slovinsku

thumb

Významnou a velmi úspěšnou českou osobností, která zanechala bohatý odkaz ve Slovinsku v oblasti techniky a stavitelství, je prof. Alois Král (1.12.1884 – 23.4.1969). Tento český stavební inženýr se postupně stal profesorem, děkanem a… více ►

Česká chata ve Slovinsku oslavila 120. narozeniny

thumb

V roce 2020 uplynulo kulaté výročí horské chaty, o jejíž založení se před 120 lety zasloužili čeští alpinisté. Chata je příznačně pojmenovaná po svých zakladatelích „česká“ a patří mezi nejvýraznější stopy česko-slovinské spolupráce… více ►