česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavní lékaři s českými kořeny ve Slovinsku: zakladatel lázeňství Konstantin Konvalinka a otec apiterapie Filip Terč

Zakladatel lázeňství Konstantin Konvalinka a otec apiterapie Filip Terč

Dr. Konstantin Konvalinka (*13.8.1872 - 27.10.1943)

Český rodák Konstantin Konvalinka, lékař, revmatolog a balneolog se ve Slovinsku proslavil díky svým zásluhám o rozvoj lázeňství. Bývá považován za vůbec prvního specialistu v oblasti balneologie na území Slovinska.

Konstantin Konvalinka působil v různých slovinských městech, jeho život je však nejvíce spjat s oblíbeným a turisticky vyhledávaným lázeňským městem Dolenjské Teplice v jihovýchodním Slovinsku, kde modernizoval lázně a založil léčebné sanatorium. V roce 2014 mu zde byla odhalena památeční busta.

K. Konvalinka se narodil 13. srpna 1872 v Litomyšli v České republice, kde také později absolvoval gymnázium. Univerzitní vzdělání získal na Lékařské fakultě v Praze. Po studiích odešel do zemí dnešního Slovinska, kde nastoupil do funkce okresního lékaře v Žužemberku v Kraňsku. Následně působil krátce ve městečku Lukovice u Domžal poblíž Lublaně.

V roce 1912 se přestěhoval do města Dolenjske Toplice, kde se stal nejprve okresním lékařem a již v roce 1913 získal funkci ředitele místního koupaliště. Účinky léčby revmatických onemocnění horkou vodou zkoumal již za 1. světové války, kdy vedl také lázeňskou vojenskou nemocnici.

Ve 20. letech koupaliště zakoupil a zahájil jeho rekonstrukci a modernizaci. V roce 1923 po dokončení specializace v oblasti balneoterapie jej proměnil na úspěšné sanatorium, které byl nucen ve 30. letech v důsledku světové recese přenechat lublaňské zemědělské bance Kmetska posojilnica ljubljanske okolicekterá již předtím jeho rekonstrukci financovala. Nadále se věnoval soukromé lékařské praxi.

V roce 2014 byla v Dolenjských Teplicích na počest K. Konvalinky odhalena jeho socha, která je umístěna na fasádě domu, kde Konvalinka žil, měl kancelář a provozoval lékárnu.

K.Konvalinka zemřel 27. října 1943, pohřben je v Dolenjských Teplicích.

 

MUDr. Filip Terč (*30.3.1844 - 28.10.1917)

Filip Terč, lékař česko-německého původu a obdivovatel včel, se do historie zapsal jako zakladatel apiterapie, alternativního přístupu, kdy jsou v léčbě využívány včely a včelí produkty. Jeho přínos pro oblast lékařství si každoročně připomínáme v den jeho narození – 30. března, který se od roku 2006 slaví jako Světový den apiterapie.

Filip Terč se narodil v obci Prapořiště na Domažlicku 30. března 1844, studoval ve Vídni. Po studiích medicíny odešel do Mariboru, kde se věnoval lékařské praxi a vědecky zkoumal vyžití včelího jedu apitoxinu v léčbě pacientů. Úspěchy měl zejména při léčbě revmatoidní artritidy. Pozoroval více než 600 případů a pozitivních výsledků dosáhl u přibližně 82% pacientů.

Své poznatky o „včelí terapii“  průběžně publikoval v řadě odborných článků a statí. Za jeho stěžejní práci je považováno odborné pojednání „Über merkwürdige Beziehung des Bienenstiches zum Rheumatismus“ (O vztahu včelího bodnutí k revmatismu) z roku 1888. Vědecké zkoumání F. Terče přispělo k položení základů pro pozdější alergologii a imunologii a pro výrobu apitoxinových přípravků ve farmaceutickém průmyslu.

F. Terč zemřel 28. října 1917, pohřben je v Mariboru.

 

Zdroje:

  • Maša Marguč: Zdravnik iz Dolenjskih Toplic dr. Konstantin Konvalinka, Dolenjske Toplice, 2011
  • Knjižnica Mirana Jarca Novo Město (www.nm.sik.si)
  • Slovenská biografija  (www.slovenska-biografija.si)