česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Archiv ZÚ Lublaň
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Apoštolský nuncius na žádost velvyslance J. Chmiela sloužil mši svatou na počest Sv. Václava, patrona českých zemí

Apoštolský nuncius v Lublani arcibiskup Mons. Jean-Marie Speich celebroval dne 30. září 2019 v anglickém jazyce v kostele Sv. Jana Křtitele v Lublani u příležitosti oslav Dne české státnosti a svátku patrona českých zemí Sv. Václava slavnostní bohoslužbu.

Velvyslanectví České republiky v Lublani ve spolupráci s Apoštolskou nunciaturou v Lublani a římskokatolickou farností Trnovo uspořádalo v rámci probíhajících oslav české státnosti mši svatou k připomenutí odkazu nevýznamnějšího českého světce Sv. Václava.

Po úvodních obřadech se ujal prvního čtení z Bible velvyslanec Juraj Chmiel. Druhé čtení si shromáždění věřících poslechlo v podání velvyslankyně Maďarska Edit Szilágyiné Bátorfi.

Apoštolský nuncius ve svém kázání připomněl svatováclavskou tradici a její význam pro české země. Vyzdvihl příklad Sv. Václava jako panovníka, jehož principy dobré vlády jsou platné a inspirující dodnes. Zmínil význam moudrosti a uvážlivosti Sv. Václava jako vzor správného vedení a dobré správy.

Slavnostní mše byla zcela výjimečnou událostí v církevních i diplomatických kruzích ve Slovinsku. Velvyslanec Chmiel navázal touto událostí na tradici, kterou zahájil v době, kdy působil jako velvyslanec v Maďarsku.

Svatováclavská mše se setkala s velkým úspěchem rovněž u slovinských věřících. Mše svaté se zúčastnila řada velvyslanců a dalších členů diplomatického sboru, vysokých slovinských funkcionářů, českých krajanů a dalších věřících, kterých bohoslužba ve jménu českého světce přilákala téměř stovku. Mše se zúčastnili i předseda Senátu Slovinské republiky Alojz Kovšca a bývalý velvyslanec v České republice Leon Marc.

Po mši se uskutečnila číše vína pro všechny přítomné na zahradě farnosti.

O konání mše svaté na počest Sv. Václava informovala také slovinská horní komora Parlamentu "Državni svet". Více informací a galerii naleznete na webových stránkách této instituce.

Galerie