česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Govt.Comm.Office
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kulhánek na Bledském fóru a setkání ministrů zahraničí EU ve Slovinsku

Ministr zahraničních věcí ČR Jakub Kulhánek se 2. září 2021 vystoupil na Bledském strategickém fóru na panelu k Východnímu partnerství. Další den jednal na neformálním setkání ministrů zahraničí (Gymnich) se svými evropskými protějšky zejména o aktuální situaci v Afghánistánu.
 

Hlavním tématem 16. ročníku Bledského strategického fóra (BSF) byla budoucnost Evropy. Ministr Kulhánek vystoupil v panelu EU’s Challenging Eastern Partnership Summit 2021: Calibrating its Agenda, jehož úvodní projev přednesla představitelka běloruské opozice Světlana Cichanouska. Ministr Kulhánek zdůraznil, že podpora Evropské unie východním sousedům se musí zaměřit především na konkrétní projekty.

Společně s nimi se panelu zúčastnili též ministr zahraničí Rumunska Bogdan Aurescu, Orysia Lutschevych z Chatham House, Katarína Mathernová z Evropské komise a náměstek ministra zahraničí Gruzie Teimuraz Janjalia.  

Ministr Kulhánek se následně 3. září zúčastnil neformálního setkání ministrů zahraničí EU, jehož hlavním tématem byla situace v Afghánistánu. Ministři se shodli na společné unijní strategii, která zahrnuje všechny bezpečnostní aspekty, od migrace po hrozbu teroristických útoků a nelegální obchod s drogami. Druhý den jednání se zaměřil na vztah mezi EU a Čínou, kde je zásadní otázkou jednota a koordinovaný přístup všech členských států.

Galerie


MFA Kulhánek at Bled Forum and Gymnich 2021