česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Archív Državni svet
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva delegace Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky ve Slovinsku 13. 9. 2018

Dne 13. 9. 2018 navštívila Slovinskou republiku delegace Výboru  pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Parlamentu České republiky pod vedením místopředsedy Výboru Jaromíra Jermáře.
 

Jednání se za českou stranu zúčastnili místopředsedové Výboru  pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Senátu Jaromír Jermář a Zdeněk Berka, senátoři Zuzana Baudyšová a Václav Homolka, velvyslankyně ČR ve Slovinsku Věra Zemanová, tajemnice Výboru Jana Hauserová, zástupce velvyslankyně Jan Beneš a tlumočník Petr Blažek.

Českou delegaci přijal předseda slovinské Národní rady, obdoby Senátu České republiky, Alojz Kovšca a zástupci Komise Národní rady pro kulturu, vědu, vzdělávání a sport v čele s jejím předsedou Branimirem Štrukeljem. Diskuze se zaměřila na otázky financování kultury a péči o kulturní a historické památky. Obě strany se shodly na potřebě navýšení rozpočtu na kulturu. Slovinští zástupci upozornili na dobré zkušenosti s čerpáním peněz z evropských fondů, které Slovinsku výrazně pomohly při obnově a ochraně svého kulturního dědictví. Senátoři následně se svými protějšky sdíleli zkušenosti v oblasti inkluzivního vzdělávání.

Delegace navštívila rovněž ombudsmanku Slovinské republiky Vlastu Nussdorfer, se kterou si čeští zástupci vyměnili názory na témata právního postavení a administrativního fungování Úřadu ombudsmana, migrace a sociální problematiky. Delegaci dále přijal slovinský ministr kultury Tone Peršak, který zdůraznil velmi dobré vztahy a spolupráci s Českou republikou v oblasti kultury a ochrany kulturních památek. Obě strany následně debatovaly o způsobech financování a organizačního zajištění rezortu kultury. Jednání ve Slovinsku byla zakončena diskuzí se zástupci Ministerstva školství, vědy a sportu.

Galerie


Delegace Senátu ČR