česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Milan Skledar
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oslavy státního svátku České republiky v Lublani

Velvyslanectví České republiky v Lublani uspořádalo dne 23.10.2019 u příležitosti oslav Dne vzniku samostatného Československa státní recepci. Slavnostního večera se zúčastnila řada významných hostů. Na pozvání velvyslance J. Chmiela vystoupila v rámci oficiální části programu Čestná stráž AČR za doprovodu Vojenské hudby Olomouc.

Oslavy české státnosti a vzniku samostatného československého státu probíhaly v prostorách kulturně-společenského domu Švicarija, který se nachází v centru lublaňského parku Tivoli.

Ceremoniální část programu zahájila jednotka Čestné stráže AČR, která za doprovodu Korunovační fanfáry J. I. Linka v podání dechového orchestru Vojenská hudba Olomouc napochodovala před přítomné hosty se státní vlajkou České republiky. Hudebníci Vojenské hudby Olomouc zahráli státní hymnu České republiky, slovinskou státní hymnu Zdravljicu, hymnu EU a rovněž méně obvyklou hymnu NATO a dále zajišťovali celovečerní hudební kulturní doprovodný program.

V  projevu velvyslanec Chmiel ocenil vynikající česko-slovinské vztahy na politické, obchodní, kulturní i regionální úrovni. Připomněl nelehkou historii českého státu, který se navzdory složitým historickým zkušenostem znovuzačlenil po roce 1989 mezi demokratické státy s plnohodnotným členstvím v euroatlantických strukturách a vyznávající hodnoty demokracie, ekonomické prosperity s akcentem na udržitelný rozvoj, udržování míru a stability ve světě a potírání terorismu. 

Velvyslanec Chmiel zmínil také rozdělení Československa, které označil za maximálně kultivované, a vyzdvihl přátelské vztahy mezi Českou republikou a Slovenskou republikou.

Státní recepce se uskutečnila díky podpoře řady sponzorů. Společnosti Radenska, Škoda a Budweiser Budvar patří mezi dlouhodobé partnery velvyslanectví a v letošním roce se významně podílely na konání české recepce. Škoda nad rámec obvyklé sponzorské spolupráce českému velvyslanectví v Lublani zapůjčila také tři předváděcí vozy. Škoda Superb a Škoda Kodiaq operovaly jako kyvadlová doprava v parku Tivoli a hosté si tak mohli jízdu těmito vozy osobně vyzkoušet. Automobil Škoda Kamiq byl vystaven při vstupu do sálu Švicarije.

Státní recepci dále sponzorovaly společnost GLOMEX Military Supplies specializující se na bezpečnostní technologie, která během recepce předvedla některé ze svých produktů, a společnost Česká zbrojovka.

Pivovar Zlosin, pocházející z Velkých Losin, zabezpečil dodávku točených piv i pivních speciálů a rozšířil letošní nabídku českých piv. V letošním roce státní recepci podpořila poprvé také společnost Cacao, která má jednu ze svých kaváren i v Praze.

Akce se zúčastnila řada významných slovinských hostů z politických, obchodních, kulturních i diplomatických kruhů. Pozvání přijal také Petr Jožef Čestnik, ministr pro agendu slovinských občanů žijících v zahraničí. Přítomní byli i zástupci české krajanské komunity ve Slovinsku. Státní recepce se zúčastnilo přibližně 200 hostů, kteří vysoce ocenili originální pojetí oslav českého státního svátku. 

 

Galerie