česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Police of the Czech Republic
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Policie ČR pomáhá Slovinsku při zvládání nelegální migrace

Česká a slovinská policie spolupracují na ochraně hranice Schengenského prostoru EU. Úkoly při zajištění slovinsko-chorvatské hranice proti nelegální migraci v současné době plní již druhý kontingent českých policistů.
 

Kontingent Policie ČR v počtu 10 příslušníků pod vedením pplk. Zdeňka Skokánka působil ve Slovinsku od 26. srpna 2021 za účelem pomoci slovinské straně při zvládání nelegální migrace na slovinsko-chorvatské hranici. Pomoc České republiky Slovinsku probíhá na základě memoranda uzavřeného mezi oběma zeměmi.

Memorandum bylo podepsáno 20. srpna 2021 v Lublani českým velvyslancem Jurajem Chmielem a ředitelem Generálního ředitelství Policie Slovinska Antonem Olajem.

S příslušníky českého kontingentu se společně setkali ministři vnitra ČR Jan Hamáček a Slovinska Aleš Hojs v doprovodu velvyslance J. Chmiela, ředitelky OAMP MZV a dalších zástupců obou rezortů. Oba ministři vyzdvihli úspěšnou spolupráci obou zemí v oblasti boje proti nelegální migraci. Velvyslanec Chmiel následně navštívil spolu se zástupcem Benešem policejní kontingent v místě jeho působiště v oblasti Črnomelj a seznámil se s jeho činností, různými operačními postupy a modely spolupráce českých a slovinských jednotek. Příslušníci prvního týmu se také zúčastnili slavnostní mše u příležitosti oslav Dne sv. Václava a Státního svátku ČR, pořádané Velvyslanectvím ČR v lublaňské katedrále sv. Mikuláše. Čeští policisté se také zúčastnili voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.

První kontingent ukončil svoji činnost ve Slovinsku 20. října 202. Členové druhého kontingentu PČR nastoupili následující den, v průběhu nástupní procedury je v jejich novém působišti přivítali mj. i zástupci Velvyslanectví ČR v Lublani. Druhá policejní mise ve Slovinsku je plánována do 16. prosince 2021.

Slovinská strana opakovaně oceňuje probíhající kooperaci obou policejních sborů, stejně jako získané znalosti a dovednosti z českého prostředí. Příslušníkům Policie ČR se podařilo ve sledovaném období v rámci společných česko-slovinských hlídek zajistit několik stovek nelegálních migrantů snažících se o neoprávněný vstup do schengenského prostoru.

Galerie


Czech Policemen in Slovenia