česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Nejc Kastner
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Předání pověřovacích listin velvyslance Juraje Chmiela slovinskému prezidentu Borutu Pahorovi

Dne 19.6.2019 předal velvyslanec Juraj Chmiel pověřovací listiny do rukou slovinského prezidenta Boruta Pahora, čímž se oficiálně ujal funkce mimořádného a zplnomocněného velvyslance ve Slovinsku. Ceremoniální akt předání pověřovacích listin se uskutečnil v Prezidentském paláci v Lublani. Týž den předal velvyslanec Chmiel i kopie pověřovacích listin ředitelce protokolu MZV SI paní Nataše Prah.

V návaznosti na slavnostní předání pověřovacích listin oba představitelé krátce pohovořili o česko-slovinských vztazích. Prezident Pahor zdůraznil svůj pozitivní vztah k České republice a vyjádřil poděkování prezidentovi Miloši Zemanovi za pověření nového velvyslance. Velvyslanec Juraj Chmiel při této příležitosti vyzdvihl společné zájmy obou států jako středoevropských zemí a poukázal na možnosti spolupráce s Visegrádskou skupinou i Slavkovským formátem. Ocenil rostoucí vzájemnou obchodní výměnu a připomněl sdílenou historii obou zemí a z ní vyplývající velmi dobrou kulturní spolupráci. Zmínil rovněž zájem o prohloubení spolupráce mezi regiony.

V souvislosti s migrací prezident Pahor ocenil také policejní a vojenskou pomoc, kterou Slovinsku poskytla Česká republika na přelomu let 2015 a 2016, v době vrcholící migrační krize. 

Galerie