česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SI PRES
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Premiér Andrej Babiš na summitu EU-Západní Balkán

Ve středu 6. října 2021 se předseda vlády ČR zúčastnil summitu členských států EU se zeměmi západního Balkánu,  uspořádalo slovinské předsednictví v Brdu pri Kranju. K hlavním tématům patřily vzájemné vztahy, rozvoj regionální spolupráce a ekonomické oživení po pandemii covid-19. Summitu, předcházela neformální pracovní večeře Evropské rady.
 

Během pracovní večeře Evropské rady v úterý 5. října 2021 řešili premiéři otázky spojené s rolí EU ve světě, zejména posílení strategické autonomie EU, vztahy EU s Čínou a vztahy EU s USA v kontextu pozitivních změn po nástupu administrativy prezidenta Bidena. Premiéři členských států EU diskutovali také o aktuálním zvyšování cen energií napříč celou Evropou.

Summit EU a západního Balkánu konanému následně ve středu 6. října 2021 předsedal slovinský premiér Janez Janša. Lídři unijních zemí jednali s prezidenty a premiéry Albánie, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Černé Hory, Republiky Severní Makedonie a Kosova o vztazích EU se západním Balkánem, potvrzení jeho evropské perspektivy, zintenzivnění regionální spolupráce a ekonomickém oživení regionu po pandemii.

Lídři EU na závěr summitu přijali společné prohlášení, ke kterému se připojili také vedoucí představitelé západního Balkánu a které potvrzuje společný cíl integrace tohoto regionu do EU. 

Galerie


EU-Western Balkans Summit 2021