česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Urad Predsednika Republike Slovenije
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání velvyslanců států V4 s prezidentem Slovinska Borutem Pahorem

U příležitosti předsednictví České republiky ve Visegrádské skupině přijal v prezident Republiky Slovinsko Borut Pahor velvyslance států V4. Diskutována byla mj. proměna Evropy pro epidemii koronaviru, budoucnost regionů střední Evropy i západního Balkánu nebo možnosti a platformy vzájemné spolupráce

Prezident Slovinska Borut Pahor přijal u příležitosti předsednictví České republiky ve Visegrádské skupině velvyslance zemí V4 - Juraje Chmiela (CZ), Edit Szilagyine Batorfi (HU), Evu Ponomarenkovou (SK) a Krzysztofa Olendzkiho (PL). V úvodu představil velvyslanec Juraj Chmiel priority českého předsednictví "V4 pro rozumnou Evropu" a poukázal na celou řadu sdílených témat a možností i platforem spolupráce mezi zeměmi ve střední Evropě. Jednotliví velvyslanci shrnuli poznatky svých zemí s bojem proti pandemii koronaviru a ocenili spolupráci mezi evropskými státy.

Prezident Borut Pahor zdůraznil, že je politikem, který vždy podporoval myšlenku sjednocenné Evropy a zároveň spolupráci Slovinska s Visegrádskou skupinou. Státy V4 i Slovinsko sdílí mnohé zkušenosti z historie a mají celou řadu společných politických i ekonomických zájmů. Poukázal také na úspěchy, kterých země střední Evropy dosáhly od pádu komunistických režimů. Diskutována byla rovněž spolupráce v rámci dalších platforem jako Iniciativa tří moří, Slavkovský formát nebo Středoevropská iniciativa. Prezident Borut Pahor vyjádřil zájem o překonání umělého rozdělení Evropy na západní a východní. Pandemie koronaviru zvýraznila nutnost vzájemné spolupráce v celé Evropě. Připomněl také region západního Balkánu a vyzval k udržování zájmu o jeho rozvoj a přibližování k Evropské unii. Na závěr jednání poté vyzdvihl přátelské vztahy mezi ním a prezidenty zemí V4, které reflektují přátelské vztahy mezi Slovinskem a těmito státy.