česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Archiv ZÚ Lublaň
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní recepce u příležitosti 30. výročí Sametové revoluce

Dne 20. 11. uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Lublani ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovenské republiky slavnostní recepci u příležitosti 30. výročí od Sametové revoluce v Československu. Recepce se konala v prostorách Lublaňského hradu a byla doprovázena českou a slovenskou výstavou. České velvyslanectví v Lublani vystavilo celkem 28 fotografií významných českých fotografů z výstavy Dany Kyndrové „1989: The Velvet Revolution“.
 

S úvodními projevy vystoupili velvyslankyně Slovenské republiky Eva Ponomarenková a velvyslanec České republiky Juraj Chmiel. Velvyslankyně E. Ponomarenková uvedla, že ačkoli současná situace v Evropě není jednoduchá, demokratické změny v roce 1989 umožnily vést svobodnou diskuzi a svobodně volit svoji budoucí cestu. Velvyslanec J. Chmiel zdůraznil, že věří, že rokem 1989 pominuly časy, kdy existoval pouze jeden správný názor a ostatní neoficiální názory bylo nutné skrývat či vkládat mezi řádky. Československo po své tragické zkušenosti z roku 1968 získalo v roce 1989 obnovenou naději na život v demokracii a svobodné společnosti. Poukázal na své osobní zkušenosti s omezováním svobody myšlení v období před rokem 1989 a vyjádřil přání, aby se podobné časy již nikdy nevrátily.

Recepce se zúčastnilo více než 100 hostů, včetně významných představitelů slovinského veřejného života, diplomatického sboru, akademické půdy a umělecké a kulturní obce. Přítomni byli rovněž náměstek ministra zahraničních věcí Republiky Slovinsko Dobran Božič a arcibiskup Stanislav Zore. Hosté ocenili vysokou výpovědní hodnotu české výstavy i historickou a politickou reflexi, s jakou přistupují zástupci obou velvyslanectví k připomínaným událostem.

Po akademické konferenci, kterou obě velvyslanectví uspořádala společně dne 17. 10. 2019, se jednalo o již druhou společenskou akci připomínající výročí Sametové revoluce.

Galerie