česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slovinsko slaví den Československem vyznamenaného generála Rudolfa Meistera

Slovinsko si každý rok dne 23. listopadu připomíná výročí vojensko-politických úspěchů generála Rudolfa Maistera, který v roce 1918 se slovinskými dobrovolníky zabránil rakouské anexi Dolního Štýrska a získal pro Slovinsko město Maribor. Úspěchy slovinského vojenského velitele ocenilo i Československo a v roce 1920 mu byl za jeho činy udělen Československý válečný kříž.

 

Rudolf Maister se narodil ve slovinském městečku Kamnik v tehdejším Rakousko-Uhersku. Zvolil si vojenskou kariéru a v roce 1894 promoval ve Vídni jako kadet. Absolvoval několik důstojnických škol, včetně jezdecké školy pro důstojníky pěchoty v Lublani. Stal se příslušníkem císařské domobrany (tzv. k. k. Landsturm) a během První světové války sloužil v Mariboru, kde byl v roce 1917 jmenován velitelem místního vojenského okruhu. Jako slovinský vlastenec a schopný velitel po rozpadu monarchie převzal velení nad celým Dolním Štýrskem a podřídil jej Národní radě pro Štýrsko, která jej jmenovala generálem. Městská rada Mariboru mezitím rozhodla o připojení města k Rakouské republice. Rudolf Maister to odmítl a 9. listopadu vyhlásil v oblasti mobilizaci. Navzdory odporu městské rady, německého obyvatelstva, ale i slovinské Národní rady v Lublani se přihlásilo více než 4 000 vojáků a 200 důstojníků. Dne 23. listopadu 2020 generál Maister s nově vytvořenou armádou odzbrojil a rozpustil německé bezpečnostní sbory (Schutzwehr) a jeho jednotky obsadily řadu oblastí tvořící dnešní slovinské Dolní Štýrsko.

O slovinsko-rakouských hranicích následně rozhodly dohodové mocnosti v únoru 1919. V Korutanech se uskutečnil plebiscit, ve kterém se místní obyvatelé rozhodli o připojení k Vídni. Maribor a Dolní Štýrsko nicméně na základě Maisterových činů zůstaly součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, později Jugoslávie a nakonec samostatného Slovinska.

Generál Maister se stal největším slovinským vojenským hrdinou a obdržel celou řadu vyznamenání. Jeho vlastenectví, statečnost a vojenské schopnosti byly vysoce uznávány rovněž v tehdejším Československu a v roce 1920 mu byl udělen Československý válečný kříž 1914 – 1918. Od roku 2005 je 23. listopad slaven ve Slovinsku „Den Rudolfa Maistera“ jako státní svátek.

Udělení československého válečného kříže 1914 - 1918 je důkazem historicky velmi dobrých vztahů mezi českými zeměmi a Slovinskem. Vyznamenání generála Meistera stálo na základech dlouholeté intenzivní spolupráce obou zemí v oblasti politické, kulturní, vědecké i finanční a na vzájemném respektu v mezinárodních vztazích, které přetrvávají dodnes.

Pomník generála Rudolfa Maistera​

Pomník generála Rudolfa Maistera​

Československý válečný kříž 1914 - 1918

Československý válečný kříž 1914 - 1918