česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Archiv Velvyslanectví Polské republiky v Lublani
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanci zemí V4 otevřeli v Lublani výstavu u příležitosti 30. výročí založení Visegrádské skupiny

Výstava, která bude pro veřejnost ke shlédnutí až do 28. 2. 2021, představuje sérii vybraných plakátů zdůrazňujících hodnotu a význam středoeveropské spolupráci, jakož i krátké snímky o počátcích formování Visegrádské skupiny. Velvyslanci zemí V4 společně nahráli videoprezentaci, v níž představili historii, fungování a význam Visegrádské skupiny.

Dne 15. 2. 2021 velvyslanci zemí V4 otevřeli u příležitosti 30. výročí založení Visegrádské skupiny výstavu v Maďarském kulturním institutu (Villa Urbani, Barvarska steza 8, Ljubljana) připravenou polským předsednictvím V4, kerá na 12 umělekých plakátech, jež z více než 700 prací vybrala mezinárodní odborná porota, představuje historii i současný význam spolupráce České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska, jakožto zemí úzce propojených geopoliticky, historicky i kulturně.

Velvyslanci, Juraj Chmiel (Česká republika), Andor Ferenc Dávid (Maďarsko), Krzysztof Olendzki (Polsko) a Peter Zeleňák (Slovensko),  prostřednictvím videonahrávky (ke shlédnutí ZDE) představili jednotlivé aspekty již 30 let trvající úspěšné spolupráce v rámci Visegrádské skupiny, jejíž kořeny sahají až do 14. století. Partnerství ve V4 významně přispělo k úspěšnému přechodu postkomunistické střední Evropy k liberální demokracii i integraci do EU a NATO. Byla to V4, která usnadnila návrat střední Evropy zpět na politickou i kulturní mapu.

Projevy velvyslanců i samotná výstava připomínají, že budování dobrých sousedských vztahů, dialog a diskuze přispívají ke zvládání výzev současné doby. Osvědčily se i během pandemie COVID-19.