česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Czech Embassy in Ljubljana
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Chmiel navštívil Murskou Sobotu

17. listopadu 2021 navštívil velvyslanec Juraj Chmiel Murskou Sobotu. Jednal se starostou Aleksandrem Jevšekem, navštívil informační centrum EXPANO a setkal se s ředitelkou Rozvojového střediska Murska Sobota Helgou Lukač.
 

V rámci rozvoje regionálních vztahů navštívil velvyslanec ČR v Lublani Juraj Chmiel Murskou Sobotu, centrum regionu Pomurje.  Starosta Aleksandr Jevšek vyzdvihl aktuální česko-slovinskou spolupráci na neobvyklém projektu Včelaření pro vozíčkáře a v této souvislosti informoval o letošní srpnové návštěvě zástupců Slovinského svazu včelařů v Brně. Slovinští včelaři věnovali včelí úl přizpůsobený obsluze lidmi na vozíčku Paracentru Fenix. Slovinci jsou průkopníky ve spolupráci včelařů s paraplegiky a tento projekt si klade za cíl zpřístupnit včelařství postiženým. Díky speciální úpravě a odlehčení otočných a výškově nastavitelných prvků úlů vyřešili slovinští včelaři zásadní problém vozíčkářů, a to zdvihání břemen do a z různých výšek. Spolu s úlem věnoval předseda slovinských včelařů svým českým kolegům také Včelařskou příručku pro invalidy pro usnadnění rozvoje dovedností dalším zájemcům.

K dalším tématům rozhovoru se starostou Jevšekem patřily možnosti ekonomické spolupráce s rychle se rozvíjejícími malými a středními podniky v regionu a otázky investičních příležitostí Pomurje, zejména v oblasti turistické infrastruktury. Zajímavé možnosti se nabízí také v oblasti spolupráce regionu a velvyslanectví na projektech kulturní diplomacie.

Velvyslanec se též seznámil s jedním z největších investičních projektů regionu, pavilonem EXPANO. Budova postavená na základě projektu Slovinského pavilonu z EXPO 2015 v Miláně dostala v Murske Sobotě nový obsah a zásadně změnila donedávna zanedbanou lokalitu u jezera Sobota nejen v oblíbené místo pro volnočasové aktivity, ale také v jedno z nezajímavějších center turistické a ekonomické prezentace ve Slovinsku. Vedle infocentra a restaurace láká pavilon interaktivní formou k návštěvě nejzajímavějších míst regionu, přičemž jednotlivé „zastávky“ a instalace, vč. virtuálního letu balónem, jsou zpracovány na vysoké úrovni a přitažlivé pro dětské i dospělé návštěvníky. Důraz je kladen na význam přírody v regionu, místní faunu a flóru, udržitelný rozvoj a podporu lokální produkce. Druhá část budovy patří business centru. Projekt v hodnotě 4,5 mil. EUR byl spolufinancován Slovinskou vládou, Ministerstvem pro ekonomický rozvoj a Evropskými regionálními rozvojovými fondy.

V neposlední řadě je jednou ze zajímavostí Murske Soboty také rodinná restaurace Gostilna Rajh, kterou v současnosti provozuje již čtvrtá generace majitelů a je držitelkou řady mezinárodních ocenění, včetně michelinského Bib Gourmand.  

Galerie


Ambassador in Murska Sobota