česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: archiv ZÚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Afrika ve Slovinsku, aneb příběh českého cestovatele F.V Foita

Dne 8.6.2023 proběhla v prostorách Etnografického muzea v Ljubljani vernisáž výstavy "Životní příběh Františka Vladimíra Foita".

 

Vernisáž uvedl svým proslovem český velvyslanec  Juraj Chmiel a ředitelka Etnografického muzea paní Natalija Polenec.


Autorská výstava představuje životní cestu českého akademického sochaře Františka Foita a jeho ženy Ireny - životní příběh plný dobrodružství a nečekaných zvratů. Vysvětluje i okolnosti příchodu manželského páru do slovinské Velenje, kde Foitova životní cesta bohužel skončila. Sochař a cestovatel patří k těm Čechům, jež se významnou měrou zapsali do slovinských kulturních dějin.

Foitovo nadšení pro africké umění, které se projevilo již během jeho studií, ho ve 30. letech přivedlo k první výpravě do Afriky. Cestu mu umožnila Karlova univerzita v Praze, neboť spoluzakladatel Hrdličkova muzea, které je součástí Přírodovědecké fakulty UK, projevil zájem o busty domorodých Afričanů, které by rozšířily etnografické sbírky muzea. Po válce se František Foit do Afriky vydal podruhé, to už však v doprovodu manželky Ireny. Druhá cesta, která měla trvat rok, se vzhledem ke společenské a politické situaci v tehdejším Československu protáhla na 23 let. Výstava přibližuje jednotlivé pobyty v Africe, představuje Františka Foita jako umělce, badatele, profesora a popisuje společenské události roku 1968, který byl přelomovým okamžikem nejen v dějinách Československa, ale silně poznamenal i život manželů Foitových. Kvůli nemožnosti návratu do Československa, byli nuceni zůstat v Africe a následně se v roce 1971 usadili ve Velenje. Velkou část materiálů a dokumentace, kterou v Africe nashromáždili, manželé věnovali místnímu muzeu.
Sbírka Františka Foita, jedna z nejvýznamnějších afrických sbírek na slovinské půdě, byla v té době odborníky považována za největší ve střední Evropě. Poprvé byla sbírka vystavena v roce 1971 a nyní je součástí stálé expozice muzea Velenje, které sídlí na místním hradě.
S myšlenkou výstavy přišel velvyslanec České republiky v Lublani Juraj Chmiel,  který je spolu s Veronikou Běleckou a Katicou Gale i autorem.  Zvláštní poděkováni patří Tanji Verboten, kurátorce a ředitelce Muzea Velenje za poskytnutí potřebných materiálů a fotografií. Speciální poděkování dále náleží paní Nataliji Polenec, ředitelce Slovinského etnografického muzea, za poskytnuté konzultace. O překlad do slovinštiny se postarala paní Ksenija Mravlja a o design paní Tereza Tejklová. Výstava byla realizována z prostředků MZV ČR.

Po úvodních slovech si hosté z řad kulturní veřejnosti, diplomatického sboru a české komunity mohli prohlédnout výstavu se sklenkou českého vína. V Etnografickém muzeu bude výstava k vidění do 16.6.2023.

Výstavu si můžete prohlédnout také v příloze Životní příběh Františka Vladimíra Foita (PDF, 17 MB)

ředitelka Etnografického muzea v Ljubljani Natalija Polenec a český velvyslanec Juraj Chmiel

ředitelka Etnografického muzea v Ljubljani Natalija Polenec a český velvyslanec Juraj Chmiel

Vernisáž výstavy F.V. Foita

Vernisáž výstavy F.V. Foita

 

Vernisáž výstavy F.V. Foita

Vernisáž výstavy F.V. Foita

Vernisáž výstavy F.V. Foita

Vernisáž výstavy F.V. Foita

 

Vernisáž výstavy F.V. Foita

Vernisáž výstavy F.V. Foita