česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cyklus českého a slovenského filmu v Lublani: slovinská premiéra filmu Adelheid

Velvyslanectví ČR v Lublani zve na projekci českého filmu režiséra Františka Vláčila Adelheid (1969). Uskuteční se v úterý 19. 10. 2021 v 19:00 v sále Slovanské knihovny v Lublani (MKL – Slovanska knjižnica) a zároveň ve virtuální podobě na platformě Vimeo. Film bude ve Slovinsku promítán vůbec poprvé.

Komorní psychologické drama Adelheid z roku 1969 bylo ve své době prvním snímkem, který neideologickým způsobem představil složitou situaci v českém pohraničí, tzv. Sudetech, po skončení 2. světové války. Film byl natočen na motivy stejnojmenné novely spisovatele Vladimíra Körnera, který je také spoluautorem scénáře. Tento melancholický baladický příběh se vyznačuje sugestivní atmosférou a vynikajícími hereckými výkony.

František Vláčil je jedním z nejvýznamnějších českých režisérů. Podle Körnerových scénářů natočil několik filmů, např. Údolí včel (1967), středometrážní snímek Sirius (1974) a čapkovský Stín kapradiny (1984). Jeho zpracování historické balady Vladislava Vančury Marketa Lazarova (1967) je Vláčilovým nejlepším dílem. Film byl v řadě anket opakovaně zvolen za nejlepší český film všech dob.

Slovinské titulky k filmu Adelheid připravili v rámci překladatelských dílen studenti oboru českého jazyka a literatury, Ústavu slavistiky Filozofické fakulty Univerzity v Lublani (Oddelek za slavistiko Filozofske fakultete UL). Dílny titulkování, které se uskutečnily díky podpoře Velvyslanectví České republiky v Lublani, probíhaly od začátku dubna pod vedením překladatelů, slavistů a odborníků v oblasti titulkování.

Film je možné zhlédnout v sále Slovanské knihovny za současných epidemiologických opatření (ONT) nebo prostřednicím platformy Vimeo.

V obou případech je nutná předchozí registrace na telefonní m čísle 01 308 56 00 nebo na e-mailové adrese slovanska@mklj.si.

Další informace o Cyklu českého a slovenského filmu v Lublani

 

Galerie


Adelheid, 1969