česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Lublaň
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Konference a výstava o životě a díle Jana Amose Komenského v Nové Gorici

Dne 3. října 2022 uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Lublani společně s obcí Nova Gorica v rámci kulturního programu předsednictví České republiky v Radě Evropské unie konferenci o životě a díle jednoho z nejznámějších Čechů J. A. Komenského, který kvůli své víře dlouho nemohl působit ve vlastní zemi.  Po konferenci následovala vernisáž výstavy " The Legacy of J. A. Comenius to the World " v aule Městského úřadu Nova Gorica.

Po uvítacím projevu starosty města Nová Gorica Klemena Miklaviče pronesl úvodní projev velvyslanec České republiky Juraj Chmiel jako zástupce země, ze které J. A. Komenský pochází. V projevu seznámil publikum s jeho působením v Česku, kde byl kvůli své víře pronásledován, a nakonec uprchl ze země v naději, že se brzy vrátí, ale to se mu už nikdy nesplnilo. 

Poté se svými vystoupeními pokračovali velvyslanci zemí, v pořadí, jak Komenský působil v různých oblastech.  Po projevu nizozemského velvyslance Johana Verbooma, jakožto představitele země, kde J. A. Komenský zemřel, představili slovinští odborníci na Komenského, profesoři Zdenek Medveš a Tadej Vidmar z Filozofické fakulty Univerzity v Lublani, vliv jeho díla na slovinskou pedagogiku.

Po ukončení konference se publikum, které tvořili, mino jiné, učitelé a ředitelé škol z regionu Primorska spolu se zástupci diplomatického sboru, přesunulo do auly Městského úřadu v Nové Gorici, kde si prohlédlo 18 panelů výstavy o životě a díle J. A. Komenského, který je považován za zakladatele moderní pedagogiky a hlavního protagonistu školských a vzdělávacích reforem proti zastaralé scholastické pedagogice. Mnohé z jeho myšlenek o vzdělávání jsou platné i dodnes, a vysloužil si tak přízvisko „Učitel národů“. Jedná se o uvedení této výstavy již ve druhém slovinském městě, poté co byla ke shlédnutí na půdě Filozofické fakulty Univerzity v Lublani v březnu a dubnu 2022. Autorkou výstavy je Markéta Pánková, ředitelka Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského.

Výstava je v Nové Gorici pro veřejnost otevřena do 26. 10. 2022.

Galerie


Konference a výstava o životě a díle Jana Amose Komenského v Nové Gorici