česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Archiv ZÚ Lublaň
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Otevření výstavy „Jože Plečnik a Praha“ v Celje a pozvánka na přednášku

V pátek 22.1.2021 byla ve městě Celje otevřena výstava s názvem „Jože Plečnik a Praha“, která představuje dílo slavného slovinského architekta J. Plečnik, jež vytvořil v Praze a na dalších místech České republiky. Výstava je instalovaná pod širým nebem na náměstí Krekov trg v Celje a bude ke shlédnutí do 03.3.2021.

Prostřednictvím 22 panelů se mohou zájemci seznámit s architektonickou tvorbou Jože Plečnika, která vznikla během jeho působení v Československu. Jože Plečnik vstoupil do povědomí české veřejnosti jako architekt Pražského hradu, který se podílel na rozsáhlých úpravách Pražského hradu a zámku v Lánech prováděných na žádost prezidenta T. G. Masaryka.  Výstava představuje nejdůležitější momenty Plečnikovy tvorby tohoto období, včetně dalšího výrazného díla - kostela Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech.

Výstava vznikla ve spolupráci Velvyslanectví České republiky v Lublani, Správy Pražského hradu a Kanceláře prezidenta republiky a dalších partnerů a poprvé byla ve Slovinsku uvedena na podzim minulého roku v Lublani. Z důvodu pozitivních ohlasů a vysokého zájmu o odkaz tohoto významného slovinského architekta v České republice byla výstava otevřena také ve městě Celje.

Výstavu dne 22.1.2021 slavnostně zahájil velvyslanec J. Chmiel a starosta obce Celje Bojan Šrot, kteří v rámci navazujícího jednání diskutovali o spolupráci Celje s Českou republikou a nových možnostech budoucí spolupráce v oblasti kultury a vzdělávání.

Díky umístění pod širým nebem je možné výstavu navštívit i během pandemie COVID-19. České velvyslanectví je potěšeno, že i v době výrazného omezení veřejného života mohlo alespoň touto cestou podpořit kulturní dění ve Slovinsku a připomenout jednu z nejvýraznějších osobností česko-slovinských kulturních styků. Výstavu v elektronické verzi si můžete prohlédnout také zde.

Autorem výstavy je český profesor architektury prof. Ing. arch. Vlalimír Šlapeta, DrSc. Graficky výstavu zpracoval pan Ondřej Grygar. O překlad textů do slovinského jazyka se postarala slovinská překladatelka české literatury paní Tatjana Jamnik. Na zpracování výstavy se dále podílely Czech Architecture week, FOIBOS BOOKS, Kotěrovo centrum architektury a Plečnikův dům v Lublani. Výstava se uskutečnila díky podpoře města Celje.

 

Pozvánka na přednášku u příležitosti výstavy „Jože Plečnik a Praha“ v Celje 

V pondělí 15. února 2021 v 17:30 se uskuteční interdisciplinární přednáška u příležitosti výstavy „Jože Plečnik a Praha“, kterou organizuje Univerzita třetího věku v Celje ve spolupráci s Ústřední knihovnou v Celje a Zavodem Celeia Celje.

V první části přednášky představí historička umění a profesorka Darja Povše umělecký vývoj Plečnika, jeho nejznámější díla ve Slovinsku i v zahraničí s důrazem na jeho vliv v Celje a uvede několik zajímavostí o tom, jak se dostal k zakázce v Praze. Ve druhé části přednášky se vydá turistický průvodce a vášnivý cestovatel Rok Videc  na virtuální procházku po Plečnikově Praze.

Přednáška bude ke shlédnutí na Youtube kanálu univerzity  https://www.knjiznica-celje.si/dogodki/item/plecnik-celje-praga a na FB stránce Ústřední knihovny v Celje https://fb.me/e/4UnKXVmae.

 

přílohy

Výstava Jože Plečnik a Praha 2 MB PDF (Acrobat dokument) 22.1.2021

Galerie