česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Archiv obce Novo mesto
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Otevření výstavy „Jože Plečnik a Praha“ v Novem mestu

Velkoformátová venkovní výstava „Jože Plečnik a Praha“, kterou uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Lublani ve spolupráci se Správou Pražského hradu a Kanceláří prezidenta republiky, je díky velkému zájmu a řadě pozitivních ohlasů nyní k vidění po Lublani a Celje v Novo mesto, v regionu Jihovýchodního Slovinska.
 

V pondělí 8. března 2021 na náměstí Stari trg v Novem mestu zahájil velvyslanec České republiky Juraj Chmiel spolu se starostou Novo mesta Gregorem Macedonim výstavu, která představuje dílo slavného slovinského architekta J. Plečnika realizované během jeho tzv. pražského období.

V Čechách Jože Plečnik zanechal velmi výraznou stopu zejména jako v době vlády prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Výrazně ovlivnil tvář města také ve druhé části Prahy, na Vinohradech, kde je podle jeho plánů postaven kostel Nejsvětějšího Srdce Páně. Zanechal stopy rovněž v prezidentské letní rezidenci na zámku v Lánech. Architekt Jože Plečnik se zapsal do historie Prahy a české architektury i jako profesor pražské Uměleckoprůmyslové školy, kde vychoval pět desítek předních českých architektů, čímž úzce propojil slovinskou a českou architekturu.

Po otevření výstavy se velvyslanec se starostou prodiskutovali o možnostech spolupráce v oblasti kultury na základě mnoha sdílených vazeb tohoto slovinského regionu s Českou republikou. V oblasti Novo mesto a regionu Doleňsko zanechali osobnosti s českými kořeny důležité historické stopy. Kromě agronoma Bohuslava Skalického, který byl od roku 1921 vedoucím zemědělské školy na místním bývalém hradu Grm a zároveň aktivním představitelem tamního veřejného života, pocházeli z Čech i poslední majitelé hradu Grm, rodina Smolových. Do nedalekého města Veliki Slatnik se Českých zemí přestěhovala také rodina Machových, jíž je dnes věnována malebná Machova cesta. Otec Johann Mach přinesl do Slovinska množství nových poznatků o ovocnářství, zemědělství, zahradnictví a včelařství. Začal zde také chovat vzácného asijského bource morušového – yamamay. Jeho syn Ernst Mach se poté stal světově proslulým fyzikem a filozofem. Vedle kaple Božího hrobu u bývalého hradu Grm, jako symbol panslavistického hnutí v 19. století, stojí Chalupa Jaromierska, kulturní památka přivezená z České republiky.

České velvyslanectví je rádo, že díky svému konceptu umožnuje výstava i v této nelehké době vyvolané pandemií COVID-19 podpořit kulturní život v Novem mestu. Kromě již uvedených organizátorů se na uskutečnění výstavy podílela řada dalších partnerů. Autorem výstavy je český profesor architektury prof. Ing. arch. Vladimír Šlapeta, DrSc, graficky výstavu zpracoval pan Ondřej Grygar. O překlad textů do slovinského jazyka se zasloužila slovinská překladatelka české literatury paní Tatjana Jamnik. Na zpracování výstavy se dále podílely Czech Architecture week, FOIBOS BOOKS, Kotěrovo centrum architektury a Plečnikův dům v Lublani. Výstava se uskutečnila také díky podpoře obce Novo mesto, Doleňského muzea a zejména úsilí členů Sdružení architektů Doleňska.

Výstava bude k vidění v samotném centru Noveho mesta na náměstí Stari trg do 9. dubna 2021.

Galerie


Otevření výstavy „Jože Plečnik a Praha“ v Novem mestu