česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozvánka na koncert k poctě profesora Zlatka Stahuljaka

Moscheles Ensemble ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Lublani vás zvou na velikonoční koncert k poctě profesora Zlatka Stahuljaka, bývalého profesora Hudební akademie v Lublani. Koncert se uskuteční 6. dubna v 19 hodin v sále Lorenzova tria Hudební akademie Lublaňské univerzity, Kongresni trg 1 v Lublani.
 

Zlatko Stahuljak (1933 – 2021) byl vynikající chorvatský hudební pedagog, violista, skladatel a diplomat. V letech 1967/68 mimo jiné studoval hudbu i na pražské konzervatoři u světoznámého umělce Ladislava Černého. Současně vyučoval hru na violu, komorní hru a metodiku hry na housle a violu na hudebních akademiích v Záhřebu, Bělehradě a Lublani. Zlatko Stahuljak vychoval generace vynikajících violistů. Osobně byl výborný instrumentalista, ale také významná osobnost, která se angažovala v mnoha oblastech chorvatského kulturního života. Byl jmenován prvním velvyslancem nezávislé a suverénní Chorvatské republiky v Praze, kterou dobře znal ze svých studentských let a kde se naučil česky. Se svou manželkou, vynikající sopranistkou Ivankou Stahuljakovou, vykonával pro Chorvatsko pozoruhodné a především prospěšné funkce. Zlatko Stahuljak byl prvním předsedou chorvatsko české společnosti v roce 1992. (tehdy Společnost chorvatsko-českého a slovenského přátelství). Obdržel za své zásluhy řadu ocenění, mimo jiných Pamětní medaili Národního divadla v Praze a rytířský kříž Rytířského řádu svatého Václava.

Pan Tomáš Tuláček, jeden z iniciátorů a vykonavatelů koncertu, při této příležitost uvedl:

„Koncert jako vzpomínku na tohoto všestranného umělce, diplomata a rodinného přítele jsme s bratrem  připravovali už dlouho a jsme velmi rádi, že je možné ho teď uskutečnit v Lublani, kterou mel Zlatko velmi rád a své práce na Hudební akademii si sám velmi cenil.

Považuji se za velmi šťastného, že jsem znal Zlatka už od dětství a moje rozhovory s ním mě vždy nesmírné obohatily po všech stránkách. Myslím, že existovalo jen velmi málo violistú, který  tak dobře znali veškeré taje hry na tento nástroj (samozřejmě také na housle) a který pak tyto informace uměli též předávat svým studentům. Bude nám všem velice scházet. Čest jeho památce“.

Pozvánka na koncert je přiložena v příloze.

přílohy

Pozvánka na koncert k poctě profesora Zlatka Stahuljaka 49 KB PDF (Acrobat dokument) 31.3.2023