česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Sedmý ročník festivalu "Hiša strpnosti" / „House of Tolerance 2021“ v Lublani

Ve dnech 8. - 14. září probíhal v Lublani 7. ročník mezinárodního filmového festivalu „Hiša strpnosti“ / „House of Tolerance“, který se uskutečnil také díky podpoře Velvyslanectví ČR v Lublani.

Festival „Hiša strpnosti“ / „House of Tolerance“ je mezinárodní filmový festival pořádaný od roku 2015 divadelní společností Mini Teatr a Židovským kulturním centrem Lublaň zahrnující široký program sestávající z filmových projekcí s tematikou "tolerance", koncertů, uměleckých výstav, přednášek, kulatých stolů a vzdělávacích aktivity pro mládež. Cílem festivalu je osvěta a motivace k nastolení nových sociálních změn.

V rámci letošního festivalu byl promítnut i český film Nabarvené ptáče (2019) českého režiséra, scenáristy a herce Václava Marhoula, jehož literární předlohou je dramatický román Jerzyho Kosińského. Film natočený na černobílý 35mm negativ evokuje divokou východní Evropu na konci druhé světové války.  Film se v roce 2019 dostal do užšího výběru nominací na Oskara za nejlepší cizojazyčný film. Film byl také oceněn devíti Českými lvy za rok 2019.

Projekce snímku Nabarvené ptáče se uskutečnila díky podpoře Velvyslanectví ČR v Lublani.