česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozvánka na slavnostní mši na počest svatého Václava u příležitosti Dne české státnosti

Dne 27. září 2022 v 19 hodin se u příležitosti Dne české státnosti v Kostele svatého Jana Křtitele, Kolezijska ulica 1 v Lublani bude konat slavnostní mše na počest svatého Václava, patrona českých zemí.
 

Svatý Václav, patron českého státu z dynastie Přemyslovců (907-935) byl jako první Čech kanonizován v roce 938, tři roky po své smrti. Sv. Václav je jedním z nejvýznamnějších českých světců, mučedníkem a klíčovou postavou, která sehrála důležitou roli při upevnění pozice přemyslovské dynastie v rámci křesťanské Evropy, a stál se jedním ze symbolů české státnosti.

Dne 28. září 935 byl zavražděn ve Staré Boleslavi jako oběť spiknutí, které zorganizoval jeho bratr Boleslav v bezohledném boji o moc. Zemřely i celé rodiny jeho příznivců. Později, v roce 938, to byl sám Boleslav, kdo převezl ostatky svého bratra do Prahy a zasloužil se o jeho kanonizaci.

Kult svatého Václava se začal šířit na konci 10. století. Jeho portrét spolu s erbem a praporem Přemyslovců se stal symbolem země a jméno Václav se stalo synonymem pro Čechy a českou královskou korunu.

Od roku 2000 se 28. září slaví jako český státní svátek, svátek svatého Václava.

Pozvánku naleznete v příloze.

přílohy

Pozvánka na slavnostní mši na počest svatého Václava u... 44 KB DOCX (FILE_TYPE_DOCX) 16.9.2022