česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozvánka na konferenci o Janu Amosu Komenském a vernisáž výstavy „The Legacy of J. A. Comenius to the World“ v Nové Gorici

Dne 3. října v 10:00 bude v aule Městského úřadu Nova Gorica zahájena konference o Janu Amosu Komenském, na kterou naváže zahájení výstavy " The Legacy of J. A. Comenius to the World ", která představí životní příběh Jana Amose Komenského, včetně popisu jeho průkopnického díla, filozofického odkazu a odrazu Komenského v umění. Výstava rovněž představí výběr jeho myšlenek a idejí, které jsou aktuální i v dnešní době.

J. A. Komenský patří k největším osobnostem českého původu, který se již za svého života stal nejznámějším českým intelektuálem mezinárodního měřítka vzhledem k  tomu, že byl po většinu svého života nucen pobývat v cizině.

Komenský položil základy moderní pedagogiky jako samostatné vědecké disciplíny a předložil první ucelenou teorii obecného vzdělávání a celoživotního učení. Jako pedagog byl přesvědčen, že tolerance mezi lidmi i národy závisí na vzdělání jednotlivce. Jako humanista věřil, že člověka i lidstvo je třeba probudit a ukázat jim cestu k mravnosti. Důraz kladl nejen na náboženské a přirozené mravní vědomí člověka, ale také na hodnoty jako práce, píle, podnikavosti a vědomosti. Ve svém díle spojil tradice humanismu, křesťanské filozofie a nově pojaté pedagogiky do velkého pansofického systému.

Filosofie pansofismu spojovala vzdělání s každodenním životem a vyzývala k vytvoření systematického vztahu ke všem poznatkům. Prosazoval výuku v mateřském jazyce žaků, nikoli v latině a zavedení obecného systému vzdělávání, které zahrnovaly ženy a příslušníky všech národů.

Na konferenci o J. A. Komenském vystoupí velvyslanci zemí, kde Komenský žil a pracoval. Krátce představí jeho dílo ve svých zemích. Slovinští profesoři, odborníci na Komenského, Zdenko Medveš a Tadej Vidmar představí Komenského vliv na slovinskou pedagogiku. Konference začne v 10 hodin a po jejím skončení bude slavnostně otevřena výstava.

Tato akce je společným projektem Velvyslanectví České republiky a Obce Nová Gorica.

Autorkou výstavy je Dr. Markéta Pánková, ředitelka Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze.

Výstava bude k vidění do 26. října 2022.

V příloze naleznete pozvánku.

přílohy

Pozvánka „The Legacy of J. A. Comenius to the World“ 364 KB PDF (Acrobat dokument) 27.9.2022