česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pozvánka na výstavu “České stopy ve Slovinsku” na Krekově náměstí v Celje

Expozici výstavy "České stopy ve Slovinsku" o dědictví česko-slovinských vztahů připravilo Velvyslanectví České republiky v Lublani ve spolupráci s obcí Celje a Ústavem Celeia Celje.  Slavnostní zahájení výstavy za přítomnosti českého velvyslance Juraje Chmiela a starosty Celje Matija Kovače proběhne ve čtvrtek 20. dubna 2023 v 12:00 na Krekově náměstí. Cílem výstavy je seznámit publikum s významnými česko-slovinskými historickými vazbami a předními českými osobnostmi, které v minulosti působily na území dnešního Slovinska.

Výstavu u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie iniciovalo Velvyslanectví České republiky v Lublani, které je zároveň ve spolupráci se Správou Pražského hradu jejím autorem.

Výstava na 22 panelech představuje úzké vazby mezi oběma národy a české osobnosti z oblasti architektury, hudby, divadla, filmu, fotografie, vědy, medicíny atd., které se úspěšně podílely na budování slovinské národní identity, kultury, vzdělávání, infrastruktury a v neposlední řadě i sportovního hnutí a nesmazatelně se zapsaly do slovinských dějin. Naprostá většina z nich zde dokonce našla nový domov a zapustila kořeny, jako například fotograf Josip Pelikán, který se před sto lety přestěhoval do Celje, kde tvořil téměř šedesát letí.

Výstavu bude možné shlédnout na Krekově náměstí  (Krekov trg) až do 05. května 2023.

Dále doporučujeme shlédnout video k výstavě „České stopy“: „Czech Footprints in Ljubljana“ (Pozoruhodné stopy zanechané českými architekty) připravené Velvyslanectvím České republiky v Lublani.

Pozvánku naleznete v příloze.

Výstavu lze také shlédnout v příloze.

přílohy

Pozvánka na výstavu “České stopy ve Slovinsku” na... 257 KB PDF (Acrobat dokument) 19.4.2023

Výstava “České stopy ve Slovinsku” 2 MB PDF (Acrobat dokument) 19.4.2023