česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ručně vyráběné vánoční ozdoby z Krkonoš se dostaly na seznam UNESCO

Ruční výroba vánočních ozdob z foukaných skleněných perel je od čtvrtka na reprezentativním seznamu nehmotného kulturního dědictví Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Dochovala se jen v Poniklé na Semilsku, kde se na ni specializuje rodinná sklářská firma Rautis.
 

Poniklá je tak jediným místem na světě, kde se dodnes toto tradiční perlařské řemeslo zachovalo. První dílny na foukané perličky zde vznikaly už na konci 19. století a jejich výrobou se často živily celé rodiny. Způsob foukání perliček a výroby ozdob se od svého počátku příliš nezměnil. Malá rodinná firma, pro kterou pracuje asi 20 lidí, nabízí přes 20.000 vzorů, některé pocházejí z počátku minulého století. Cesta ke konečnému produktu je dlouhá. Nejprve se musí vyfoukat perly ze skleněných trubic, pak nastříbřit, obarvit, namalovat, rozřezat a nakonec z nich ještě smontovat konečný výrobek. Než zamíří jedna perličková ozdoba do obchodu, musí projít nejméně šesti páry rukou. Největší zájem je o tradiční vzory, zejména hvězdy. Jsou poslední firmou na světě, které se podařilo zachovat staré technologie a kontinuálně udržet výrobu aktuální a živou.

Firma navíc nefunguje jen jako výrobce unikátních skleněných kousků, ale i jako muzeum. Umožnuji prohlédnout si celý výrobní proces a případně také vyzkoušet výrobu ozdob. Více informací o tomto výjimečném výrobním procesu a jedinečných dekoracích najdete zde.

Nominace vznikla v gesci Muzea Českého ráje v Turnově za spolupráce České komise pro UNESCO, Národního ústavu lidové kultury, ministerstva kultury a Libereckého kraje.

 

Galerie


Ručně vyráběné vánoční ozdoby sklářské firmy Rautis