česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Lublaň
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní zahájení výstavy "České stopy"

V pondělí 19. září 2022 byla na Krakovském nábřeží v Lublani slavnostně zahájena venkovní výstava o historických vazbách mezi Slovinci a Čechy - "České stopy", kterou uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Lublani u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie.
 

Výstava představuje úzké vazby mezi oběma národy a české osobnosti z oblasti architektury, hudby, divadla, filmu, fotografie, vědy, medicíny, dokonce i zahradnictví, které ovlivnily slovinský společenský život. Společná historie českých zemí a Slovinska, sahající až do raného středověku, dosáhla nejsilnějších politických a hospodářských vazeb za habsburské monarchie, která přispěla ke sblížení jazykově blízkých národů v kulturním, politickém i společenském ohledu a k jejich vzájemnému ovlivňování. Přestože Vídeň byla v té době centrem všech inovací, které inspirovaly a ovlivňovaly celou monarchii, Slovinci se raději obraceli k Praze, která pro ně byla slovanským vzorem. Na území dnešního Slovinska přišla řada českých odborníků, kteří poznamenali každodenní život a nesmazatelně se zapsali do dějin Slovinska. Výstava na 22 panelech představuje osobnosti českého původu, které se úspěšně podílely na budování slovinské národní identity, kultury, vzdělávání, infrastruktury a v neposlední řadě i sportovního hnutí. Drtivá většina z nich zde dokonce našla nový domov a zapustila kořeny.

Výstavu iniciovalo Velvyslanectví České republiky v Lublani, které je zároveň autorem výstavy, ve spolupráci se Správou Pražského hradu. Vernisáže výstavy se zúčastnilo velké množství zahraničních diplomatů, zástupců různých vědeckých a kulturních institucí, kteří rovněž významně přispěli svými archivními materiály a kterým bychom chtěli vyjádřit upřímné poděkování za pomoc při tvorbě této rozsáhlé výstavy.

Výstava je k vidění do 16. října 2022 na Krakovském nábřeží, v městské galerii pod širým nebem u  řeky Ljubljanice.

Přikládáme odkaz na video: „Czech traces in Ljubljana“ (Pozoruhodné stopy zanechané českými architekty) připravené Velvyslanectvím České republiky v Lublani.

Výstavu si můžete prohlédnout také v příloze.

přílohy

Výstava "České stopy" 2 MB PDF (Acrobat dokument) 22.9.2022

Galerie


Slavnostní zahájení výstavy "České stopy"