česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Svatováclavská mše v kostele svatého Jana Křtitele v Lublani

U příležitosti oslavy Dne české státnosti - svátku sv. Václava – dne 27. 09. 2022 proběhla ve farním kostele svatého Jana Křtitele farnosti Trnovo, čtvrti kde sídlí i Velvyslanectví ČR, svatováclavská mše. Obřad celebroval apoštolský nuncius, arcibiskup Jean-Marie Speich.
 

Velvyslanectví ČR v Lublani znovu připomnělo osobnost sv. Václava, patrona země české, jehož svátek je Dnem české státnosti a to opětovným uspořádáním slavnostní mše ve spolupráci s Apoštolskou nunciaturou Svatého stolce v Lublani a farním kostelem svatého Jana Křtitele.  Mše se zúčastnili spolu s vedoucími zastupitelských úřadů a členy diplomatického sboru, předseda Národní rady Slovinska Alojz Kovšca, další politici a veřejnost, včetně krajanů.

Sv. Václav, patron české země z dynastie Přemyslovců (907-935) byl jako první Čech kanonizován v roce 938, tři roky po své smrti. Knížete Václava zavraždil jeho bratr v bezohledném boji o moc. Jméno Václav se stalo synonymem pro Čechy a českou královskou korunu a jeho kult se začal šířit koncem 10. století. Stal se hrdinou mnoha legend. Jedna z nejpopulárnějších anglických koled Good King Wenceslas o knížeti, který pomáhal chudým a vynikal svou zbožností, je založena právě na příběhu sv. Václava.

Mši svatou celebroval apoštolský nuncius arcibiskup Jean-Marie Speich, který mimo jiné krátce připomněl historické vazby mezi Českou republikou a Slovinskem, které nedávno občanům Lublaně přiblížilo Velvyslanectví České republiky formou výstavy s názvem České stopy. Podle nuncia, jak tato výstava, tak i další výstava ZÚ, Plečnik v Praze dokazuje úzké a přátelské vztahy mezí dvěma slovanskými národy.

Zmínil také české předsednictví v Radě EU ve složité době a ve svých modlitbách vyzval k ukončení válek a násilí ve světě a k pomoci chudým a nemocným.

Nuncius i velvyslanec Juraj Chmiel ve svých projevech poukázali na ruskou agresi na Ukrajině. Velvyslanec zdůraznil, že plnohodnotný  mír na Ukrajině může nastat až poté, co Rusko Ukrajině vrátí všechna ukradená území. Oba ve svých projevech připomněli osobnost sv. Václava a srovnali zabití Václava bratrem a jeho společníky  s válkou mezi kdysi bratrskými národy Ukrajiny a Ruska.

Slavnostní ráz církevního obřadu podtrhl hudební doprovod varhanistky, která zahrála skladby známých českých skladatelů

Galerie


Svatováclavská mše v kostele svatého Jana Křtitele v Lublani