česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Archiv ZÚ Lublaň
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy „Česká literatura očima slovinských překladatelů a překladatelek“ v Hrastniku

V pátek 22. října 2021 proběhla v Knihovně Antona Sovreho v Hrastniku vernisáž výstavy věnované české literatuře ve slovinském překladu.  

Výstava s názvem „Česká literatura očima slovinských překladatelů a překladatelek“ mapuje život a dílo významných slovinských překladatelek a překladatelů, kteří působí či působili ve svém oboru od poloviny 20. století. Jmenovitě se výstava věnuje odkazu Zdenky Škerlj-Jerman (1933 – 2010), Jaroslava Skrušného (1947), Nives Vidrih (1958) a Tatjany Jamnik (1976), všichni držitelé nejvyššího slovinského ocenění za literární překlad Ceny Antona Sovreho.

Výstava byla otevřena v Knihovně Antona Sovreho v Hrastniku právě u příležitosti slavnostního předání tohoto ocenění za rok 2021. Ocenění se ve Slovinsku uděluje už od roku 1963 za nejzdařilejší překlady cizojazyčné literatury do slovinštiny a je pojmenováno po nejvýznamnějším slovinském překladateli Antonu Sovre.

Doposud bylo uděleno třikrát za překlad české literatury, a to následujícím překladatelkám:

  • Zdence Škerl-Jerman v roce 1970 za překlad knihy Žert od M. Kundery
  • Nives Vidrih v roce 2009 za překlad knihy Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet od B. Hrabala 
  • Tatjaně Jamnik v roce 2019 za překlad knihy Dějiny světla od spisovatele J. Němce. Slavnostního předání se v roce 2019 zúčastnili také zástupci českého velvyslanectví. Více zde.

Letos si Cenu Antona Sovreho převzala slovinská překladatelka Marjanka Mihelič za překlad díla maďarského spisovatele Lászla Krasznahorkaia.

Vernisáž zahájili chargé d´affaires a.i. Jan Beneš, který vysoce ocenil nezastupitelnou činnost překladatelů v oblasti literatury, starosta obce Hrastnik Marko Funkl a doc. Jana Šnytová z Ústavu slavistiky Filozofické fakulty Univerzity v Lublani.

Výstava vznikla za podpory Velvyslanectví ČR v Lublani v roce 2019 a poprvé byla otevřena na půdě Slovanské knihovny v Lublani. Výstavu lze shlédnout v Knihovně Antona Sovreho v Hrastniku do 7. 11. 2021.

Dne 4. 11. 2021 navštívil Knihovnu Antona Sovreho v Hrastniku velvyslanec Juraj Chmiel, který dětskému oddělení knihovny věnoval plyšovou postavičku Krtečka, která si získala u slovinské veřejnosti značnou oblibu. Řada knih o Krtkovi byla vydána i ve Slovinsku.

Velvyslanec J. Chmiel se setkal také se starostou Hrastniku Markem Funklem, se kterým hovořil o formách možné spolupráce.

Galerie