česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanectví předalo Univerzitě v Lublani knihy na podporu bohemistiky

České velvyslanectví podpořilo výuku českého jazyka a literatury na Univerzitě v Lublani formou nákupu českých knih. Publikace předala atašé Veronika Benešová dne 3. března 2021 před budovou ambasády za dodržení všech protiepidemických opatření doc. Janě Šnytové z Ústavu slavistiky Filozofické fakulty Univerzity v Lublani, kde je bohemistika vyučována.

České velvyslanectví je velmi potěšeno, že mohlo přispět touto cestou k dalšímu rozvoji výuky bohemistiky, která má ve Slovinsku dlouhou tradici. Po založení Univerzity v Lublani (1919) byl mezi prvními zřízen také lektorát českého jazyka (1922) a čeština se začala vyučovat jako výběrový jazyk. 

Velvyslanectví dlouhodobě podporuje rozvoj bohemistiky ve Slovinsku a každoročně pořádá řadu akcí věnovaných výuce českého jazyka a propagaci české literatury. Mezi oblíbené formáty patří hostování českých spisovatelů, filmové cykly a ad hoc přednášky velvyslance J. Chmiela a zástupce velvyslance J. Beneše o českých dějinách a dalších souvisejících tématech.

Na podzim 2020 velvyslanectví ve spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity v Lublani uspořádalo úspěšné setkání ministra T. Petříčka se slovinskými bohemisty a překladateli. U této příležitosti se ministr Petříček osobně setkal také s děkanem Filozofické fakulty Romanem Kuharem a projevil zájem o spolupráci při oslavách 100. výročí založení lektorátu v roce 2022. Více informací o akci naleznete v článku zde

Galerie


Předání knih bohemistům