česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Lea Remic Valenti
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy "České stopy ve Slovinsku" v Celje

Dne 20. 04. 2023 Velvyslanectví České republiky v Lublani ve spolupráci s Ústavem Celeia Celje na Krekově náměstí slavnostně otevřelo výstavu České stopy ve Slovinsku, která odhaluje historické vazby mezi Slovinci a Čechy a vliv osobností českého původu na slovinské, a tedy i celjské dějiny. Výstavu zahájili velvyslanec České republiky Juraj Chmiel a starosta města Celje Matija Kovač.
 

Výstava České stopy představuje osobnosti českého původu, které se úspěšně podílely na posilování slovinské národní identity, kultury, vzdělávání, infrastruktury a dokonce i sportovního hnutí. Velvyslanec České republiky ve Slovinsku Juraj Chmiel uvedl, že myšlenku na výstavu o historických vazbách mezi Slovinci a Čechy dostal pravě při své návštěvě města Celje, když zahlédl sochu fotografa českého původu Josipa Pelikána. Zdůraznil také, že obsah výstavy je autorským projektem pracovníků velvyslanectví a že je na něj nesmírně hrdý.

Matija Kovač, starosta města Celje, ve svém projevu vyzdvihl osobnosti spojené s městem Celje a to konkrétně Barbaru Celskou, dceru hraběte Heřmana II. z Celje a manželku Zikmunda Lucemburského, uherského, německého a českého krále a císaře Svaté říše římské. Českého Architekta Vladimíra Hráského, který navrhl na konci 19. století Národní dům. Za Rakouska-Uherska byl kulturním a společenským centrem obyvatel Celje, dnes je sídlem Městského úřadu a místem konání četných, především kulturních akcí. Připomněl také fotografa Josipa Pelikána, který se zde narodil českým rodičům. Celje s Českou republikou spojuje také porodník a gynekolog Emil Watzke, jehož zásluhou byla postavena nová budova gynekologického oddělení a zavedena stálá služba porodní asistentky v nemocnici v Celje.

Na vernisáži výstavy, která bude na Krekově náměstí k vidění až do 5. května 2023, vystoupila i ředitelka Ústavu Celeia Celje mag. Maja Voglar. Zmínila, že na přípravě obsahu výstavy se podíleli i odborníci z Muzea novodobých dějin Celje a Historického archivu Celje. Zároveň dodala, že jde již o druhou spolupráci tohoto druhu s Velvyslanectvím České republiky a města Celje. První byla také externí výstava v rámci 150. výročí narození architekta Jože Plečnika a jeho díle v Praze.

Výstavu "České stopy" o historických vazbách mezi Slovinci a Čechy připravilo Velvyslanectví České republiky v Lublani ve spolupráci se Správou Pražského hradu u příležitosti českého předsednictví v Radě Evropské unie.

Dále doporučujeme shlédnout video k výstavě České stopy : „Czech traces in Ljubljana“ (Pozoruhodné stopy zanechané českými architekty) připravené Velvyslanectvím České republiky v Lublani.

 Výstavu lze také shlédnout v příloze.

přílohy

Výstava "České stopy ve Slovinsku" 2 MB PDF (Acrobat dokument) 21.4.2023

Galerie


Vernisáž výstavy "České stopy ve Slovinsku" v Celje