česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Mateja Pelikan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy „Jože Plečnik a Praha“ v Nové Gorici

Jože Plečnik se nesmazatelně zapsal do dějin Prahy a české architektury jako architekt Pražského hradu a kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova na Vinohradech i jako profesor pražské Uměleckoprůmyslové školy, kde vychoval přes padesát předních českých architektů. Na tuto významnou kapitolu Plečnikova života a díla upozorňuje výstava „Jože Plečnik a Praha“, která byla zahájena 12. dubna 2022 v aule Obce Nova Gorica. Výstavu společně otevřeli starosta města Nova Gorica Klemen Miklavič a velvyslanec České republiky Juraj Chmiel.
 

Velvyslanec J. Chmiel ve svém úvodním slovu zdůraznil blízkost mezi českým a slovinským národem, na kterou tato výstava poukazuje a společné soužití za Rakousko-uherské monarchie, kdy přicházelo mnoho Čechů na území Slovinska a naopak. Příkladem takové spolupráce je i Jože Plečnik, který je v Praze i v České republice ceněn pro svá architektonická díla zejména na Pražském hradě či v Lánech.

Starosta obce Nova Gorica, Klemen Miklavič upozornil, že tato výstava je společným projektem Velvyslanectví České republiky a Obce Nová Gorica s tím, že rozhodnutí Velvyslanectví České republiky v Nové Gorici výstavu o díle největšího slovinského architekta, ukazuje, že Nová Gorica není provinčním městem, ale stává se dějištěm výstav s mezinárodním přesahem. V této souvislosti ocenil projevenou důvěru ze strany České republiky.

Výstava je součástí oslav 30. výročí Velvyslanectví ČR ve Slovinsku a 150. výročí narození Jože Plečnika. Vznikla z iniciativy a za podpory Správy Pražského hradu ve spolupráci s Velvyslanectvím ČR v Lublani a nakladatelstvím Foibos v Praze. Autorem výstavy je profesor Vladimír Šlapeta, graficky ji připravil Ondřej Grygar a přeložila Tatjana Jamnik.

Výstava bude ke zhlédnutí do 5. května 2022.

Galerie


Vernisáž výstavy „Jože Plečnik a Praha“ v Nové Gorici