česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Archiv ZU Lublan
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy Leoš Janáček v Novém Městě

Ve středu 13. října 2021 proběhla v galerii Galerija Kocka ve slovinském Novém Městě vernisáž výstavy „Leoš Janáček“. Výstavu slavnostně otevřel velvyslanec J. Chmiel společně s ředitelem Institutu Nové Město (Zavod Novo mesto) Alešem Makovacem a místostarostou Boštjanem Groblerem.
 

Výstava mapuje život a dílo Leoše Janáčka, jeho dětství, mládí, osobitý hudební styl a cestu za uznáním na poli klasické hudby. Leoš Janáček patří k nejvýraznějším a světově uznávaným českým skladatelům klasické hudby, podobně jako Bedřich Smetana či Antonín Dvořák. Janáčkova hudba, inspirovaná moravským folklorem, je označována za jednu z nejprogresivnějších ve 20. století.

Osoba Leoše Janáčka je úzce provázána s Brnem, kde Janáček vyrůstal a psal své skladby. Část výstavy se proto věnuje také Brnu jakožto městu hudby a festivalu Janáček Brno, který se koná od roku 2008. Připomíná dále významná místa v Brně spojená s tímto skladatelem.  

Výstava „Leoš Janáček“ pochází z dílny Moravského zemského muzea a agentury TIC Brno. Ve Slovinsku je realizována za podpory Velvyslanectví ČR v Lublani. Zájemci mají možnost výstavu shlédnout v galerii Galerija Kocka v Novém Městě do 1. listopadu 2021.

Česko-slovinské vztahy v oblasti hudby mají bohatou historii. Řada českých hudebníků působila na území dnešního Slovinska v polovině 19. století a výrazně přispěla k rozvoji klasické slovinské hudby té doby. Příkladem úspěšného angažmá je dirigent Václav Talich, který v letech 1908-1912 vedl slovinský filharmonický orchestr v Lublani. Dalšími významnými osobnostmi jsou například Anton Foerster, Emerik Beran či Antonín Nedvěd.