česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy „TADY A TEĎ - současný český komiks“

Velvyslanectví České republiky v Lublani společně se Slovanskou knihovnou uspořádalo výstavu „TADY A TEĎ - současný český komiks“. Slavnostní otevření se uskutečnilo 1. června ve vstupní hale Městské knihovny Bežigrad v Lublani.
 

Výstavu oficiálně zahájil český velvyslanec Juraj Chmiel spolu s vedoucím knihovny Tomažem Miško. Ve svém projevu velvyslanec blíže seznámil návštěvníky s historií českého komiksu, do jehož vývoje se promítly historické události 20. století. Rychle se rozvíjející československá komiksová scéna za první republiky byla silně poznamenána nacistickou okupací i čtyřiceti lety komunistické diktatury. Jednoduchou pozici nicméně neměl domácí komiks ani po roce 1989, kdy na český trh vstoupila konkurence z celého světa.

Po roce 2010 nastalo nové období rozkvětu, a to zejména díky úspěchům komiksových knih řady výrazných autorů, díky kterým se český komiks stal plnohodnotnou součástí současné české kultury. Přispěla k tomu rovněž podpora Ministerstva kultury ČR a dalších institucí, která umožnila vydání mnoha komiksů tuzemských autorů, jakož i pořádání výstav a festivalů.

Český komiksový trh stále roste a za posledních pět let se v počtu vydaných titulů více než zdvojnásobil. V důsledku zvyšující se popularity současného českého komiksu byla vydána řada publikaci mapujících českou komiksovou scénu, sebrané spisy známých, méně známých i téměř zapomenutých autorů i nová vydání původních, často již nepřístupných děl.

Výstava, která je k vidění do 8. 7. 2022, vznikla ve spolupráci Velvyslanectví ČR v Lublani, Českých center, Ústavu pro českou literaturu AV ČR a Moravského zemského muzea v Brně. Ve Slovanské knihovně se Vám představí deset současných českých komiksových autorů: Pavel Čech, Jiří Grus, Karel Jerie, Štěpánka Jislová, Lucie Lomová, Vojtěch Mašek, Karel Osoha, Marek Rubec, Lenka Šimečková a Jaromír Švejdík.

Galerie


Vernisáž výstavy „TADY A TEĎ - současný český komiks“