česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Belvedere
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava „Česká literatura očima slovinských překladatelů a překladatelek“ v Koperu

V Knihovně Srečko Vilhar v Koperu byla 16. května zahájena výstava s názvem „Česká literatura očima slovinských překladatelů a překladatelek“, která seznamuje návštěvníky s překladateli, kteří soustavně přenášejí českou literaturu do slovinského prostoru.
 

Výstava na sedmi barevných panelech ve slovinštině představuje dílo významných překladatelských osobností působících od poloviny 20. století do současnosti, mezi něž patří Zdenka Škerlj-Jerman (1933–2010), Jaroslav Skružný (1947), Nives Vidrih (1958) a Tatjana Jamnik (1973). Úvodní panel přináší krátké shrnutí historie překládání české literatury ve slovinském prostředí, upozorňuje však i na některé současné překladatelské projekty.

Vernisáže výstavy se zúčastnili i starostové českého Hlučínska. Přivítal je ředitel knihovny David Runco a český velvyslanec Juraj Chmiel, kteří poté výstavu oficiálně zahájili. Následoval kulturní program, kde literární kritička a překladatelka ze slovenštiny a češtiny do slovinštiny Diana Pungeršič představila práci překladatele a jazykové rozdíly, které se vyskytují mezi překlady v textech.

Výstava vznikla ve spolupráci s Katedrou slavistiky Filozofické fakulty v Lublani, Městskou knihovnou v Lublani, Spolkem slovinských literárních překladatelů, Kulturním a uměleckým spolkem Police Dubova a pod záštitou Velvyslanectví ČR v Lublani. Jedná se o putovní výstavu, která od roku 2019 byla ke zhlédnutí na radě míst ve Slovinsku.

Výstava bude k vidění do 31. 05. 2022.

Galerie


Výstava „Česká literatura očima slovinských překladatelů a překladatelek“ v Koperu