česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Tomaž Galič
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava České stopy v Lendavě

Dne 4. září 2023 byla v Kulturním centru Lendava na náměstí Györgya Zala slavnostně zahájena výstava České stopy. Výstavu zahájili pan Pavel Sladký, zástupce velvyslance České republiky v Lublani, pan Janez Magyar, starosta obce Lendava, a paní Judit Zágorec - Csuka, ředitelka KKC Lendava.

Ve svých projevech všichni tři s uspokojením vyzdvihli úspěšnou spolupráci mezi Velvyslanectvím České republiky a obcí Lendava, a přejí si tuto úspěšnou spolupráci navázat i v budoucnu. Výstava České stopy je již třetí výstavou velvyslanectví, která se v Lendavě představuje. V loňském roce se na stejném místě konala výstava „Jože Plečnik a Praha“ a lendavská knihovna hostila výstavu „Překlady české literatury do slovinštiny“

Výstava „České stopy“ na 22 panelech představuje úzké vazby mezi oběma národy a české osobnosti z oblasti architektury, hudby, divadla, filmu, fotografie, vědy, medicíny atd., které se úspěšně podílely na budování slovinské národní identity, kultury, vzdělávání, infrastruktury a v neposlední řadě i sportovního hnutí a nesmazatelně se zapsaly do slovinských dějin. Naprostá většina z nich zde dokonce našla nový domov a zapustila kořeny. Cílem výstavy je připomenout české stopy ve Slovinsku a udržovat dílo českých krajanů v živé paměti.

Výstavu iniciovalo Velvyslanectví České republiky v Lublani, které je zároveň ve spolupráci se Správou Pražského hradu (design výstavy) jejím autorem.

Výstava, která již byla k vidění v Lublani, Škofji Loce, Hrastniku, Celju, v NATO Mountain Warfare Centre of Excellence (Centrum pro výcvik horských vojenských jednotek), a ve Vojenském historickém parku v Pivce je nyní až do konce záři (30. 09. 2023) k vidění v krásné a zvláštní budově Kulturního centra v Lendavě, která je dílem světoznámého maďarského architekta Imre Makovecze.

Výstavu si můžete prohlédnout také v příloze.

přílohy

Výstava “České stopy ve Slovinsku” 2 MB PDF (Acrobat dokument) 7.9.2023

Galerie


Výstava České stopy v Lendavě