česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava Jan Amos Komenský - Čech, který naučil svět učit

Dne 28. března 2022 se v aule Filozofické fakulty Univerzity v Lublani uskutečnila výstava "Jan Amos Komenský - Čech, který naučil svět učit",  věnovaná 430. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších českých myslitelů, který svou činností dílem zanechal stopu v evropském i světovém měřítku.
 

Komenský byl velkým učitelem, zakladatelem moderního školství, filozofem, teologem, lingvistou, kartografem, přírodovědcem a významným myslitelem 17. století. Položil základy všeobecného vzdělání, jak ve své době, tak do budoucna. Z těchto důvodů je často nazýván "Učitelem národů". Své pedagogické názory představil Komenský v několika dílech, z nichž nejvýznamnější jsou „Velká didaktika“ a „Pampaedia“, které bylo až do počátku 20. století považováno za ztracené, a které i dnes, po téměř čtyřech stoletích, představuje základní dílo teorie a koncepce celoživotního vzdělávání.

Výstava představuje životní příběh Jana Amose Komenského, včetně popisu jeho přelomového díla, filozofického odkazu a odrazu Komenského v umění.

Slavnostního otevření výstavy se zúčastnil předseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil. Při této příležitosti se setkal s děkankou Filozofické fakulty Univerzity v Lublani prof. Mojcou Schlamberger Brezar a  pozdravil studenty bohemistiky.

 Výstava vznikla ve spolupráci s Katedrou slavistiky Filozofické fakulty a Velvyslanectvím ČR ve Slovinsku v rámci připomínky 30. výročí navázání diplomatických vztahů mezi Českou republikou a Slovinskem.

 Výstava bude k vidění do 15. dubna 2022.

Galerie


Výstava Jan Amos Komenský - Čech, který naučil svět učit