česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Karel Řepa, 1927
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

150. výročí narození architekta Jože Plečnika

Dne 23. ledna 2022 uplynulo 150 let od narození významného slovinského architekta Jože Plečnika, jehož dílo je úzce spojeno nejen se Slovinskem, ale také s Prahou a Českou republikou, a to především díky úpravám Pražského hradu a rekonstrukci zámku v Lánech.
 

Jože Plečnik (1872-1956) se zapsal do historie České republiky jako architekt Pražského hradu, kterého si za účelem jeho přestavby pozval do Prahy první československý prezident T. G. Masaryk. Plečnik byl pověřen také modernizací zámku v Lánech, letního sídla českých prezidentů. V Praze se dále zasadil o  realizaci monumentálního kostela Nejsvětějšího srdce páně na pražských Vinohradech. Plečnik byl nejen architektem, ale také pedagogem, který vychoval na padesát architektů, kteří se později významně zasadili o rozvoj české moderní architektury.

České velvyslanectví v Lublani si osobnost a dílo Jože Plečnika připomnělo velkoformátovou výstavou s názvem Jože Plečnik a Praha. Výstava byla poprvé otevřena v Lublani a dále umístěna v dalších slovinských městech.

Galerie