česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Pixabay
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID-19 – aktuální podmínky cestování do Slovinska a návratu do ČR

V současné době neplatí žádná omezení pro vstup do Slovinska z důvodu pandemie COVID-19. Cestující tak mohou vstoupit do země za stejných podmínek jako před vypuknutím pandemie COVID-19, není potřeba předkládání žádného dokladu o bezinfekčnosti. V zemí v současné chvíli neplatí žádná restriktivní opatření v souvislosti s COVID-19. 

 

VSTUP NA ÚZEMÍ SLOVINSKA 

S účinností od 19. 2. 2022 neplatí žádná omezení pro vstup do Slovinska z důvodu pandemie COVID-19. Cestující tak mohou vstoupit do země za stejných podmínek jako před vypuknutím pandemie COVID-19, není potřeba předkládání žádného dokladu o bezinfekčnosti.

 

Upozornění pro hraniční přechody: Je zakázáno překračovat slovinsko-chorvatskou hranici mimo oficiální hraniční přechody, jejichž seznam naleznete ZDE v bodech a) a b).V případě porušení tohoto pravidla hrozí udělení vysokých pokut, a to všem cestujícím v daném vozidle. 

V případě překračování hraničních přechodů pro lokální dopravu uvedené v bodě b) nelze nicméně vyloučit případná nedorozumění ze strany policie a z toho vyplývající komplikace, a proto doporučujeme využívat pro přechod hranic mezinárodní hraniční přechody uvedené v bodě a).

V případě překročení hranic přes přechod pro lokální dopravu a následné kontrole ze strany policie je možné, pokud bude hrozit sankce, upozornit hlídku na následující vyjádření slovinské policie:

"Border crossing points for local border traffic are reserved for beneficiaries of the Agreement on Border Traffic and Cooperation (local border traffic permit holders) as well as persons enjoying the European Union's right of free movement...All persons enjoying the European Union's right of free movement may cross the state border at border crossing points for local border traffic with a passport or identity card (paragraph two of Article 4 of the Decree determining border crossing points, Official Gazette 18/2015)" - viz ZDE

 

Informace o provozu hraničních přechodů mezi Slovinskem a sousedními státy jsou uvedeny na webových stránkách Policie Slovinské republiky.

Vzhledem k možným ad hoc změnám na seznamech zemí doporučujeme všem osobám cestujícím do Slovinska sledovat webové stránky ZÚ Ljubljana, stránky slovinské vlády GOV.SI a stránky slovinské policie Policija.si.

 

Pro vstup do Slovinska není třeba předkládat žádný vstupní formulář.

 

MEZINÁRODNÍ DOPRAVA

Nelze vyloučit změnu epidemiologické situace, a proto doporučujeme sledovat oficiální stránky slovinské vlády.

 

Upozorňujeme:

Upozorňujeme, že pro cestu do Slovinska je nezbytné mít při sobě platné cestovní doklady. Osobě, která při sobě nemá platný cestovní doklad, může být zamezen vstup do země a nebude jí povoleno opustit schengenský prostor. Za pobyt ve Slovinsku bez platného cestovního dokladu může být ze strany slovinské policie udělena vysoká pokuta. Nachází-li se český občan již na území Slovinska a zjistí-li, že při sobě nemá platný cestovní doklad, může se obrátit na Velvyslanectví ČR v Lublani, kde mu bude vystaven náhradní cestovní doklad.

Upozorňujeme dále na povinnost dodržovat ve Slovinsku pravidla silničního provozu, včetně řádného zaplacení dálničních poplatků (dálniční známka...) a další zákony a nařízení.

 

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

I. Vstup do veřejných zařízení a využívání služeb

Pro využívání služeb a veřejných zařízení není třeba předkládat potvrzení o bezinfekčnosti ani jiný doklad v souvislosti s COVID-19.

 

II. Shromažďování

Je povoleno shromažďování osob bez omezení vyplývajících z pandemie COVID-19.

 

III. Nošení roušek

Nošení roušek v uzavřených prostorech je doporučeno, ale není povinné.

 

IV. Restaurace, diskotéky a noční kluby

Restaurace jsou otevřeny bez omezení z hlediska COVID-19.  Vstup do restaurace nevyžaduje předložení dokladu o bezinfekčnosti. Je povolen provoz diskoték i nočních klubů.

 

V. Poskytování ubytovacích služeb

Ubytování je ve Slovinsku možné bez omezení z hlediska COVID-19.

 

 

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

V případě nákazy  na SARS-CoV-2 (COVID-19) nebo v případě podezření na tuto nákazu kontaktujte nejbližší polikliniku (tzv. zdravstveni dom).

Viz také část UŽITEČNÉ KONTAKTY – Testování ve Slovinsku.

 

TRANZIT

V současnosti neplatí žádná omezení pro vstup do Slovinska z důvodu pandemie COVID-19. Cestující tak mohou vstoupit do země za stejných podmínek jako před vypuknutím pandemie COVID-19, není potřeba předkládání žádného dokladu o bezinfekčnosti.

 

Pro podrobnosti o tranzitu přes Rakousko kontaktujte Velvyslanectví ČR ve Vídni.

 

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Konzulární pohotovost Velvyslanectví ČR v Lublani: V případě nouzové situace kontaktujte Velvyslanectví ČR v Lublani na následujících telefonních číslech : +386 41 679 103 nebo +386 41 679 102.

Informace o epidemiologických opatřeních ve Slovinsku: Stránky slovinské vlády poskytující informace o opatřeních přijatých ve Slovinsku v souvislosti s COVID-19 (anglicky a slovinsky) a průběhu epidemie včetně doporučení a varování - GOV.SI. Aktuální informace o epidemii a souvisejících opatřeních naleznete také na webových stránkách Národního institutu veřejného zdraví (NIJZ) nebo na speciální telefonické bezplatné lince 080 1404 (pro telefony ze zahraničí volejte +386 1 478 7550), která je v provozu od pondělí do pátku od 8:00 do 16:00 hod.www.promet.si nebo na telefonním čísle +386 1 518 8 518. Při vstupu do Slovinska doporučujeme naladit stanici Rádio SI, která pravidelně vysílá dopravní zpravodajství i v anglickém jazyce.

Pro aktuální informace podmínkách vstupu do států sousedících se Slovinskem doporučujeme kontaktovat příslušný český zastupitelský úřad.

Testování ve Slovinsku

Testování na přítomnost SARC-CoV-2 metodou RT-PCR nebo antigenními testy provádí ve Slovinsku vybrané nemocnice a polikliniky (tzv. zdravstveni dom), zejména ty nacházející se ve větších slovinských městech. Před samotným testováním je zpravidla potřeba se předem objednat (on-line nebo telefonicky) a zjistit si aktuální nabídku testování. Cena RT-PCR testů se pohybuje kolem cca 100 EUR, cena antigenních testů mezi 20 - 25 EUR. Níže uvádíme odkazy na některá zařízení, kde lze testování podstoupit.

1. Gorický region

2. Hornokraňský region

3.  Jihovýchodní slovinský region

4. Korutanský region

5. Pobřežně-krasový region

6. Podrávský region

7.  Pomurský region

8. Posávský region

9.  Přímořsko-vnitrokraňský region

10. Savinjský region

11. Středoslovinský region

12. Zasávský region

 

Antigenní testy je poté možné zpravidla absolvovat bez objednání za poplatek u obchodních center a na dalších frekventovaných místech ve větších slovinských městech.