česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

VAROVÁNÍ: Požáry na slovinsko-italském pomezí

Z důvodu rozsáhlých požárů na hranicích Slovinska a Itálie dochází k uzavírání silničních úseků a evakuaci postižených vesnic.

Na slovinsko-italském pomezí zuří požár, který se dosud nepodařilo dostat pod kontrolu a sužuje Slovinsko již přes týden.

Nejvíce postiženou oblastí je Kostanjevica na Krasu a okolní krasové vesnice Lokvice, Hudi Log, Korita na Krasu, Vojščice, Temnice, Miren.

Požárem je zasažena oblast o rozloze více jak 2.000 hektarů a jedná se tak o největší požár v historii Slovinska.

Nasazeno je více než 1.000 hasičů. Hašení probíhá i ze vzduchu za pomoci vrtulníků. Do boje jsou zapojeny jak armáda, tak policejní složky.

Vzhledem k tomu, že se požár neustále šíří probíhá průběžná evakuace obyvatel zasažené oblasti. Taktéž dochází k uzavírkám na pozemních komunikacích. Ke změnám v dopravě může docházet i ve směru na hranice do/z Itálie.

Zastupitelský úřad doporučuje se oblasti zasažené požáry vyhnout.

Pokud se i přes toto riziko rozhodnete do oblasti cestovat, je třeba se výhradně řídit pokyny místních úřadů.

Upozorňujeme, že v důsledku žáru dochází v zasažených oblastech k výbuchům neobjevené munice zejména z I. světové války.

Dále upozorňujeme řidiče, že na trase z Ljubljaně do Itálie projíždí množství hasičských aut, kterým je potřeba umožnit volný průjezd.

Aktuální informace o dopravní situaci a uzavírkách naleznete na www.promet.si  (ve slovinském jazyce) www.promet.si (v anglickém jazyce), nebo v anglickém a slovinském jazyce na telefonním čísle: 00386 1 518 8 518

Jak se chovat při mimořádných událostech ve Slovinsku naleznete na webu http://www.sos112.si/eng/page.php?src=ape1.htm a v jakém případě kontaktovat linku 112 https://www.gov.si/en/topics/emergency-call/.