česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Zdroj : Obec Dobrovnik
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kdy je nutné navštívit notáře, když ve Slovinsku zakládáte firmu?

Expandujete na slovinský trh a uvažujete o zřízení místního podnikání? Níže naleznete přehled případů, ve kterých se v průběhu registrace podniku nevyhnete návštěvě notáře.
 

Vzájemná obchodní výměna mezi ČR a Slovinskem je tradičně stabilní a díky konjunktuře narůstá. V posledních letech se Slovinsko v důsledku příznivějších podmínek v oblasti přímých zahraničních investic a privatizace státních společností dostává také častěji do hledáčku českých investorů. Vzhledem k historickému kontextu má Slovinsko velmi úzké obchodní vazby s ostatními státy bývalé Jugoslávie a je často chápáno jako vstupní brána na Západní Balkán. Mnoho českých firem se proto rozhodne pro založení jedné z forem podnikání na slovinském trhu, avšak s ohledem na vysoký stupeň byrokratizace a složitý výklad některých zákonných předpisů často čelí dilematu, zda je v administrativním procesu nutná návštěva notáře.

Návštěvě notáře se obchodní subjekt nevyhne, pokud: vstupují do vlastnické struktury firmy manželé, pokud se zakladatel rozhodne pro založení pobočky zahraniční společnosti nebo pro typ společnosti, která nemá charakter s.r.o., ale je komplexnější, s větším počtem společníků a složitějšími vztahy mezi nimi (např. společnost s neomezeným ručením, komanditní společnost, akciová společnost, veřejný podnik aj.). Proces registrace firmy je nutné provést za pomoci notáře také v případě, že základní kapitál není výhradně v peněžní formě a společníci chtějí složit materiální vklad, např. stroje, nemovitosti, vybavení, nebo peněžní vklad, který přesahuje částku 7.500 € (4. odstavec, paragraf 475, Zákon o hospodářských společnostech) tak, že peněžní vklad je složen až po zapsání společnosti do soudního registru.

Přehled notářů je k dispozici:

Návštěva notáře naopak není povinná v případě založení společnosti s ručením omezeným (d.o.o. – družba z omejeno odgovornostjo) či zřízení živnosti (s.p. – samostojni podjetnik). Registraci těchto forem podnikání je možné provést poměrně snadno – elektronicky na jednotném kontaktním místě pro podnikatele, novém portálu SPOT (dříve portál e-Vem, který je nyní ve fázi přechodu na SPOT). Informace v anglickém jazyce jsou dostupné na portálu Slovenia Business Point.

 

Dagmar Šober, Ekonomicko-obchodní oddělení, Velvyslanectví ČR v Lublani

  •